Maření trestního řízení by soudy mohly nově trestat vězením

Domácí
11. 5. 2013 14:15
Za maření trestního řízení by mohly soudy potrestat odnětím svobody.
Za maření trestního řízení by mohly soudy potrestat odnětím svobody.

Opakované maření trestního řízení by soudy mohly v budoucnu potrestat nejen pořádkovou pokutou nebo předvedením daného člověka, ale v krajních případech omezením jeho svobody, a to až na 48 hodin. Policie by tak mohla zajistit například svědka, jenž se vyhýbá výslechu. Počítá s tím návrh novely trestního řádu z dílny ministerstva spravedlnosti, který si klade za cíl zrychlit trestní řízení.

V praxi běžně dochází k tomu, že se řádně předvolaní obžalovaní či svědci bez omluvy a často opakovaně nedostaví k soudu, což neúměrně prodlužuje trestní řízení. Tento prohřešek lze potrestat pokutou do 50 tisíc korun nebo předvedením dané osoby policií.

"Současné prostředky se ukazují v některých případech jako nedostatečné," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu, který rozeslalo do připomínkového řízení a který je dostupný na vládním webu. Například nemajetným lidem soudy ukládají pokutu jen nízkou nebo žádnou, takže nemá patřičný efekt. Pokusy o předvedení také nebývají vždy úspěšné.

Ministerstvo proto navrhuje, aby soud nově mohl člověka, který opakovaně neuposlechne výzvu nebo maří úkony orgánů činných v trestním řízení, omezit na svobodě. Takzvané pořádkové zajištění by hrozilo lidem, u kterých se jiná opatření míjí účinkem. Soud by je směl omezit na svobodě "pouze v rozsahu nezbytném k zajištění účasti na úkonu", a to maximálně na dva dny. Usnesení soudu by muselo obsahovat údaj o době, po kterou má omezení svobody trvat.

Prosazované rozšíření pravomocí soudu hájí ministerstvo tím, že tato úprava "není zcela neobvyklá" v právních řádech některých jiných států. Jako příklad uvádí Slovensko, kde lze svědka za splnění určitých předpokladů omezit na svobodě až na 72 hodin. V Německu je zase možné vzít do vazby až na půl roku svědka, který bezdůvodně odmítá vypovídat u hlavního líčení. Zásahy do osobní svobody svědka umožňuje i rakouský trestní řád.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ