Kauza týraných dětí již podruhé vede do světa divadla. V Norsku se po boku Barbory Škrlové, ženy, která podruhé přijala identitu dítěte, objevuje dramaturg Východočeského divadla Martin Fahrner. Knihu mu vydalo i renomované nakladatelství Petrov.
ČTĚTE TAKÉ: Barbora Škrlová je s medvídkem v brněnské cele
V září dostal ředitel pardubického divadla od svého zaměstnance Martina Farhrnera překvapivý e-mail: dosavadní šéfdramaturg mu v něm stroze oznámil, že v divadle končí. Našel si prý práci v Norsku a rozhodl se tam i s rodinou zůstat. Blíže své rozhodnutí nikomu neobjasnil.
„V červnu se s námi loučil s tím, že v září normálně nastupuje, měl začít zkoušet novou inscenaci," vzpomíná mluvčí divadla Radek Smetana. „Fahrner je ale introvert. O svých soukromých věcech nikdy moc nemluvil, proto se ho ani nikdo nevyptával," dodává.
Kdo je Martin Fahrner? |
Narodil se v roce 1964. Studoval na DAMU a poté působil jako divadelní dramaturg v Jihlavě, Brně a naposledy jako šéfdramaturg ve Východočeském divadle v Pardubicích. Odkud vloni o prázdninách bez udání důvodu odešel. Zaměstnanci divadla se později dozvěděli, že se se svou rodinou usadil v Norsku. Pracoval rovněž jako topič, výrobce keramiky a průvodce po Vysokých Tatrách. V roce 1993 napsal knihu Pohádky pro velké děti. V roce 2001 vydal v nakladatelství Petrov další knihu Steiner aneb Co jsme dělali a před čtyřmi lety vyšla tamtéž Pošetilost doktora vinnetoulogie. Napsal dvě divadelní hry a další přeložil do češtiny. Je ženatý a má tři děti. |
Nečekaně plánovaný odjezd
Zatímco kolegy Fahrnerovo rozhodnutí překvapilo, zdá se, že on sám odjezd do ciziny plánoval déle. Již na konci června totiž jeho žena Helena odhlásila děti ze školy. Kolegové však o jeho úmyslu opustit Čechy nic netušili. „Nerozumím tomu. Říkal, že se s rodinou chystá odjet na Moravu, o cestě do Norska se vůbec nezmínil," říká Uherová. Podle ní měla navíc rodina finanční problémy a podobné výlety si nikdy nedopřávala. „Fahrner živí tři děti a u divadla nejsou platy vysoké," dodává Uherová.
Školy o plánu rodiny odjet do Norska věděly
Speciální škola Pomněnka, kterou navštěvoval Fahrnerův syn Adam, o plánu rodičů odvézt dítě do ciziny věděla.Třináctiletý Adam, za kterého se Škrlová v Norsku vydávala, má totiž vážné zdravotní postižení a jakékoli změny musejí rodiče s pedagogy konzultovat. „Během prázdnin nám oznámili, že Adam v září do školy nenastoupí. Dohodli jsme se na individuální výuce Adama přes internet," uvedla Marcela Pudilová z této školy.
Stejně tomu bylo i v případě dcery Alžběty a syna Richarda. Ani oni na začátku tohoto školního roku nepřišli mezi své spolužáky. Do školních lavic základní školy v Bratrušově usedli až na podzim. „Matka v červnu s paní ředitelkou dohodla pro šestiletou Alžbětu individuální studijní plán, Richard začal navštěvovat školu v Norsku. Matka o prázdninách nevěděla, kdy se s dětmi vrátí do Čech," uvedla zaměstnankyně školy.
Na rozdíl od Martina Fahrnera, kterého od června v Čechách nikdo neviděl, se jeho žena Helena spolu s dětmi do Čech vrátila. „V říjnu se objevila na divadelním představení Bláznivé nůžky. Společně tuto hru překládali," vzpomíná mluvčí pardubického divadla. Ve stejné době se i děti vrátily do českých škol. Nyní už Fahrnerovy děti do školy zase nechodí, podle zprávy ČTK je matka ve čtvrtek odhlásila.
Martina Fahrnera zadrželi policisté v Norsku v souvislosti s případem Barbory Škrlové. Měl ženě údajně pomáhat se záměnou identity, když se Škrlová prokazovala pasem jeho třináctiletého syna. V době, kdy se rodina chystala odcestovat do zahraničí, policie pátrala po Barboře Škrlové alias dvanáctileté Aničce na českém území. Právě Fahrnerovi jí mohli pomoci s útěkem za české hranice. Nyní není zcela zřejmé, kde se Martin Fahrner nachází.
Foto: Východočeské divadlo Pardubice