Marvanová: Vnitro by mělo prověřit chod Věcí veřejných

Domácí
19. 4. 2012 14:13
Hana Marvanová.
Hana Marvanová.

Ministr vnitra by měl svým expertům zadat vypracování analýzy vnitřního fungování politické strany Věci veřejné. Pokud nebylo demokratické, měl by podat návrh na rozpuštění strany, uvedla právnička Hana Marvanová ze sdružení Veřejnost proti korupci.

Informace plynoucí ze soudu s někdejším šéfem poslaneckého klubu Vítem Bártou podle ní ukazují, že strana nemusela fungovat na demokratickém principu, což by odporovalo ústavě a zákonu o politických stranách. "VV se proti závěrům Veřejnosti proti korupci ohradily. Jsou demokratickou stranou," sdělila jejich mluvčí Šárka Janouchová.

Bárta byl nepravomocně odsouzen za uplácení spolustraníků, měl jim platit za loajalitu. Podle Marvanové by strany neměly být zakládány jako "byznysové projekty". Pokud má ve straně hlas jeden člověk nebo uzavřená skupina lidí, kteří blokují demokratickou diskusi, nejedná se o skutečné demokratické strany, uvedla.

"Proto jsme toho názoru, že by se měl ministr vnitra a jeho experti zabývat analýzou toho, zda takováto politická strana - a nejde skutečně jen o VV, jde vůbec o typ takové strany - splňuje podmínky pro fungování politické strany. A pokud by analýza dospěla (k tomu), že ne, tak potom by to mohlo vést k tomu, že by ministr vnitra měl podat návrh vládě na rozpuštění takové strany," řekla Marvanová.

"Věci veřejné jsou demokratickou stranou, která jedná v souladu s usneseními svých demokraticky ustavených orgánů. Usnesení ke konkrétním bodům jsou výsledkem diskuze a jsou přijímána většinou přítomných členů," sdělila mluvčí VV Janouchová. Vystoupení Marvanové strana považuje za stupňování tlaku na poslance VV, aby podpořili vládní koalici a přidali se k nově vzniklému politickému uskupení, které založili "odpadlíci" z VV, dodala Janouchová.

Výzva, kterou ministrovi vnitra Veřejnost proti korupci směřuje, není podle Marvanové namířena proti VV. Sdružení jde o to, aby na české politické scéně nevznikaly strany s "majitelem" z řad bohatých a vlivných podnikatelů. "Je třeba do budoucna vůbec zabránit tomu, aby jakákoli taková politická strana, která je spíše obchodní firmou, byla v politickém systému, protože ho potom rozkládá a ohrožuje," řekla Marvanová. "Takto fungující politická strana nesmí ve spektru politických stran být. Je politickou stranou jen názvem, nikoli obsahem," dodala právnička.

Veřejnost proti korupci prosazuje, aby na základě informací z médií či přímo z vnitřku politických stran nezávislá komise posuzovala fungování stran. V budoucnu by se tak mělo zabránit tomu, aby si obchodní společnosti zakládaly vlastní politické strany, které by chtěly řídit jako "firmy" a prosazovat skrz ně svoje zájmy.

Již před vstupem VV do vlády některá média poukazovala na úzké propojení strany s byznysem, a to především v osobě jednoho z hlavních stranických sponzorů a spolumajitele bezpečnostní agentury ABL Víta Bárty, který se v době vládního angažmá VV stal faktickým šéfem strany. Bárta nakonec své podnikání opustil a stal se ministrem dopravy. Server iDnes.cz loni v dubnu zveřejnil informace z dokumentu, podle něhož Bárta jako majitel ABL vstoupil do politiky, aby získal ekonomickou moc.

Autor: ČTK Foto: Petr Topič / iDNES.cz / Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ