Masarykův onkologický ústav bude vyrábět radiofarmaka
02.05.2008 10:54
Pacienti Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde se léčí nemocní z celé Moravy, budou moci dostávat moderní radiofarmaka. Ta umožní přesnější vyšetření lidí s nádorovými onemocněními. Dosud je nemocnice nemohla používat, protože poločas jejich rozpadu - kolem 20 minut - nestačil na cestu z Prahy do Brna. Radiofarmaka se zatím vyráběla pouze v Praze.
Například u vyšetření plic mohou moderní radiofarmaka ukázat už půlcentimetrové metastázy, zatímco pomocí starších látek se zobrazí centimetrové metastázy. Pro prognózu pacienta je to velký rozdíl, řekl ředitel onkologického ústavu Rostislav Vyzula.
Látky, které se používají při vyšetřování, nemocnice dnes dováží z Prahy. To je však u radiofarmak podléhajících rozpadu nevýhodné. Nemocnice proto loni dokončila nový pavilon nukleární medicíny, kde se léky budou vyrábět. Nyní tamní odborníci čekají na poslední povolení, řekl Vladimír Viklický z Ústavu jaderného výzkumu.
"Máme povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Nyní čekáme na poslední dokument od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Každým dnem ho máme dostat," řekl Viklický.
Ústav jaderného výzkumu musel kvůli výrobě radiofarmak v Brně vytvořit devítičlenný tým odborníků. V ústavu se obávali, zda se podaří na Moravě speciálně vyškolené a vzdělané lidi sehnat. Podle Viklického to překvapivě nebyl problém. "V pražské Nemocnici na Homolce stále nemáme napleněný stav, nemůžeme sehnat lidi odpovídající kvalifikace. V Brně tomu tak není," řekl odborník. Ústav proto plánuje, že ještě letos zahájí ve své brněnské pobočce vývoj nových medikamentů. Má také plán na nákup nového vybavení a rozšíření centra.
Radiofarmaka se používají při vyšetřování pozitronovou emisní tomografií. Lékař pacientovi vpíchne do žíly látku, která nádor takzvaně rozsvítí. Vyšetření se pak provádí speciální kamerou. V onkologickém ústavu používají nejčastěji radioaktivní látku F18, která má poločas rozpadu dvě hodiny. Po dvouapůlhodinové cestě z Prahy do Brna tak zůstane v látce jen polovina aktivních částic a pacient musí dostat dvojnásobnou dávku léku, což více zatěžuje jeho těla a navíc se léčba prodražuje.
Brněnské centrum pro výrobu radiofarmak je druhým svého druhu v České republice po pražské Nemocnici na Homolce. Až bude v provozu, Homolka bude fungovat jako centrum výroby pro Čechy, Brno pro Moravu. Podle odborníků z Ústavu jaderného výzkumu se také vyřeší problém s přestávkami na údržbu.
Ilustrační foto: Profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.