<span>Máslo za 60</span> korun? Možná už od ledna

Domácí
1. 11. 2007 17:29
Ředitel MADETY Milan Teplý
Ředitel MADETY Milan Teplý

Ředitel MADETY Milan TeplýNejvětší tuzemský zpracovatel mléka, jihočeská Madeta, příští rok razantně zvýší cenu másla. Šéf a majitel Madety Milan Teplý podle serveru iDnes.cz oznámil, že příští rok bude firma své máslo obchodníkům dodávat za 51,50 Kč. Na pultech by tak mohlo stát více než 60 korun. Teplý uvedl, že zdraží i ostatní mléčné výrobky, neřekl však o kolik.

"Dopředu oznamuji, že od nového roku bude kostka másla od naší firmy stát 51,50 korun," řekl Teplý. Vedle vyšších výkupních cen mléka se podle něj na zdražování podepíší také rostoucí ceny energií, vodného a stočného.

Podle obchodníků se případné další zdražení másla projeví v poklesu jeho prodejů. Podle mluvčího společnosti Ahold Libora Kytýra jakékoliv prudké zvýšení cen másla nemá rozumné důvody. Nedostatek mléka na světových trzích prý není tak velký, aby ospravedlnil skokový nárůst ceny. 

Madeta musela zvýšit výkupní ceny mléka poté, co jí její největší dodavatel, Mlékařské a hospodářské družstvo Jih, vypověděl smlouvu. Mlékárna tak nyní za litr suroviny zaplatí 9,80. Pokud by tak neučinila, družstvo by Madetě přestalo mléko dodávat.

Konkurence s tak razantním zdražením zatím nepočítá. "Když zůstane zachována současná úroveň cen za surové mléko, cena másla by na pultech obchodů neměla převýšit 50 korun," řekl výkonný ředitel Mlékárny Hlinsko Jiří Nikl. Ta vyrábí mléčné výrobky pod značkou Tatra. Podle Nikla firma zatím nedělala propočet cen na příští rok. Pokud ale mléko bude i nadále zdražovat, v cenách výrobků se to promítne.

Šéf ÚOHS Martin PecinaZdražování prověří antimonopolní úřad 

Antimonopolní úřad se chce podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny zaměřit na to, jestli se někteří velcí hráči na trhu nebo oborová sdružení nedopustili kartelů. Pecinovy výroky však potravinářská komora označila za populistické s tím, že je lze také chápat jako zastrašování potravinářů a snahu o regulaci cen.

ÚOHS znepokojuje to, že firmy dlouho dopředu oznamují nárůst cen, což může podle Peciny ovlivnit konkurenci. "Každý se snaží zdražování co nejdéle tutlat. Informovat o něm se nám jeví podezřelé. Nechceme do budoucna tyto aktivity připustit," uvedl ve středu Pecina s tím, že oznamování cen a následné jednání firem ve shodě může poškodit zemědělce, obchody i zákazníky.

Podle Potravinářské komory má ale předběžné oznamování zdražování za účel nikoliv informovat konkurenci, ale spíše dát avízo celému trhu o neudržitelné situaci.

Foto: MEDIACOP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ