Matěj Stropnický: Fenomén Babiš? Je to jen marketingová bublina

Domácí
12. 9. 2017 23:08
Matěj Stropnický.
Matěj Stropnický.

Zástupci sedmi stran - Martin Kolovratník (ANO), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Václav Klaus mladší (ODS), Leo Luzar (KSČM), Jan Farský (STAN), Tomio Okamura (SPD) a Matěj Stropnický (Strana zelených) - se střetli v předvolebním speciálu Duel Jaromíra Soukupa. V pořadu televize Barrandov se diskutovalo také o školství, migraci, o výši platů či ceně bydlení v Praze.

Moderátora Jaromíra Soukupa zajímal názor jeho hostů na dnešní "fenomén Babiš".
Podle Leo Luzara vznikl z jednoho důvodu - lidé jsou zklamaní politikou. "Andrej Babiš jednoduchými metodami politiku pojmenovává, slibuje, chová se jako mesiáš a lidé mu věří. Pan Babiš má šanci dokázat lidem, že něco dokáže. Ale bojím se, že je to úkol nadlidský," řekl Luzar.

"Pokud by šel Babiš do vězení, tak bychom byli určitě velkou raritou na celém světě - pokud by se obviněný člověk stal premiérem. Já se na to dívám tak, že šedesát procent lidí pana Babiše nechce a já jsem jednou z nich," řekla Markéta Pekarová Adamová.

Podle Matěje Stropnického Andrej Babiš vypadá jako důvěryhodný politik, ale je to jen marketingová bublina. "Babiš má okolo sebe obrovský včelí úl složený z marketingových specialistů, kteří chrlí citáty na Facebook, trička... Lidé neznají to, jaká je podstata Babišova podnikání. Lidé jsou najatí za minimální mzdu, v jeho salámech není žádné maso," uvedl Stropnický.

"Má obrovskou sílu, co se týká marketingu," souhlasil Jan Farský. "Je obětní beránek, všemi napadán. O 90. letech mluví jako o Palermu a přitom v té době spoluprací s politiky bohatnul," míní Farský.

Podle Martina Kolovratníka je Andrej Babiš extrémně pracovitý, workoholik s "tahem na branku". "Věříme, že čeští občané nejsou hloupí a neskočí na lep antibabišistům," uvedl Kolovratník.

Situace ve školství

Na nutnosti zvýšení platů učitelům se shodli zástupci všech stran. "Mzdy učitelů by mohly vzrůst o čtyřicet procent, pokud budou dobří učitelé a ředitelé," uvedl Václav Klaus mladší. Podle něj se musí změnit celý systém školství.

Hnutí SPD by podle Okamury chtělo, aby se platy pedagogů pohybovaly na 130 procentech průměrné mzdy. "Zamítli jsme ten otřesný kariérní řád prosazovaný Evropskou unií. Problémem ve školství je i to, že je potřeba podpořit potřebné obory jako lékaře a techniky, nikoli nějaká multi-kulti studia na filozofických fakultách," uvedl Okamura.

Kolovratník kritizoval inkluzi ve školství: "Když se dívám zpětně, co ČSSD napáchala, jak se zabývali tou nesmyslnou inkluzí, kolik peněz vyhodili... Každá miliarda, kterou projíme, by měla být investována třeba do dopravní infrastruktury." 

Podle Matěje Stropnického jsou největším problémem nástupní platy učitelů, které nejsou motivující. "Co nejvíce peněz se musí investovat do lidí a méně do obrazovek a tabletů, které snižují autoritu vyučujícího, pozornost atd. Multitasking ve skutečnosti dítě neučí soustředěnosti. Peníze jsou podstatné, ale v tom systému jsou, jen je potřeba je přesměrovat," míní Stropnický.

"V jakém stavu je dnes školství, v takovém stavu bude republika v budoucnosti," uvedl Jan Farský. "Navrhujeme zvýšení na 130 procent průměrné mzdy, a to obratem."

Podle Adamové je vidět propastný rozdíl mezi policisty a učiteli. "Kvalita musí být definována a to dnes chybí. Nemáme definováno, co je kvalitní škola, kvalitní učitel, kvalitní ředitel. Učitelé jsou zbytečně zavaleni byrokracií. Ředitel základní školy musí zastat funkce, které ve firmě zastává několik manažerů, ale ředitel nemá žádný support team a vše dělá sám. Dejme důraz na to, aby ve školách byli další lidé, kteří pomohou s těmi věcmi, které nemůže sám zvládat ředitel. Ten by se měl soustředit na vizi, kvalitu pedagogů," navrhuje Adamová.

Podle Luzara je investice do vzdělání investicí do budoucna. "Jeden den se ministr financí vyspí a říká: Já nemám, nedám. Další týden se vzbudí a říká: Tak jsem je našel, já vám je dám a celá vláda tleská..." kritizoval postup vlády.

Co řekli k otázce nízkých platů?

Václav Klaus mladší: Já bych řekl, že řešení je jasné. Máme jednu z nejdražších prací na světě. Stát si bere 47% ze mzdy. Daně se mají snížit, aby peníze zůstaly v kasách občanů. To uleví i lidem, kteří mají stále tu odvahu, že zaměstnávají ostatní.
Leo Luzar: Já jsem rád, že se konečně ozvaly odbory. Kolega Klaus chce snížit daně právě těm, kteří odvádí obrovské zisky do zahraničí. To znamená, že koncerny budou mít ještě větší zisky, protože ještě ušetří. Pouze si zvyšují zisky. My máme obrovský problém, že jsme se stali jen výrobním centrem a zisky proudí do zahraničí.
Markéta Pekarová Adamová: Meziroční růst je jeden z nejvyšších od doby krize. Takže bychom měli mluvit o faktech a ta zní, že je opravdu nejlepší doba říct si o zvýšení platu. Snížení daní nepomůže všem stejně, ale jen těm, kteří opravdu nějaké daně platí. Protože nízkopříjmoví po odečtení všech slev v podstatě žádné daně neplatí.
Jan Farský: V situaci, kdy je minimální nezaměstnanost a solidní ekonomický růst a stát zvyšuje platy státním zaměstnancům, je ideální doba, kdy si o zvýšení platu říct. Je enormně vysoké daňové zatížení práce. Je potřeba, aby se peníze dostaly k tomu, kdo je potřebuje,  a méně bylo přerozdělováno. My jsme výrobní ekonomika, ale málo děláme finální produkt. Ta finální marže se již nerealizuje v České republice. Je potřeba se přesunout od montoven k vyšší přidané hodnotě.
Tomio Okamura: Problém nízkých mezd má několik faktorů. Chybí nám zákon o regulaci vývozu kapitálu z ČR. Stali jsme se lacinou montovnou pro nadnárodní společnosti. Je třeba jít cestou snižování odvodů. Navrhujeme úspory ve státním rozpočtu, chceme zrušit Senát. Snížit počet poslanců na 81. Peníze se nedostávají k občanům, tam, kam mají. Chci se zeptat, co dělaly odbory celé volební období? Najednou se ozvaly, protože odbory v podstatě vede ČSSD, vše je to jen předvolební šaráda.
Martin Kolovratník: Sáhněme si na srdce, jak dlouho pracujeme a jak jsme efektivní. Doba našim občanům nyní velmi přeje. Nezaměstnanost je v tuto chvíli extrémně nízká, nejnižší za poslední řadu let. Nemusí se ani radikalizovat odbory nebo přistupovat k agresivním metodám. Podívejte se na inzeráty firem, které zoufale shánějí zaměstnance a přetahují se o ně. Lidem doba přeje a musí si o ty platy říci. V našem programu nabízíme pět set korun výdajový paušál a jsme pro zrušení superhrubé mzdy.
Matěj Stropnický: Lidé nepracují dlouho, protože by pracovali neefektivně. Pracují dlouho, aby se uživili. Na to je jediný recept, je potřeba velmi důsledně tlačit na zvyšování minimální mzdy. Vláda byla schopná zvýšit minimální mzdu opravdu minimálně. Domníváme se, že je potřeba zvýšit minimální mzdu alespoň na 15 tisíc korun. Lidé nemají čas ani energii se bránit. Snižování daní povede k tomu, že nebude na platy učitelů nebo důchody.

Autor: - red -Foto: ČTK , Vostárek Josef

Další čtení

ilustrační foto

V Poličce vybuchl sklad s municí. Jeden zraněný, vyhlášena evakuační zóna

Domácí
25. 3. 2025
ilustrační foto

Hradecký kraj dá na podporu dobrovolných hasičů přes 30 milionů

Domácí
25. 3. 2025
ilustrační foto

Slintavka a kulhavka ohrožuje národní výstavu zvířat v Brně. Nákaza děsí

Domácí
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ