Dvě možné řešení
Matematici se přou o jednoznačnosti zadání maturitní úlohy
24.05.2019 14:20
Zástupci matematiků se přou s konzultantem vzdělávací společnosti EDUin Oldřichem Botlíkem o jednoznačnosti jedné z letošních maturitních úloh v didaktickém testu z matematiky. Nezávislá odborná komise ministerstva školství uvedla, že testy byly v pořádku. Podle Botlíka měla ale jedna úloha v testu dvě správné odpovědi, ačkoli Cermat uznával jediné řešení. Eduard Fuchs z Masarykovy univerzity a bývalý předseda českých matematiků Josef Kubát Botlíkovo tvrzení odmítají. Informovala o tom Kateřina Lánská ze vzdělávací společnosti EDUin.
Ministerstvo školství minulý týden uvedlo, že obsah letošních didaktických testů státní maturity, na rozdíl od těch loňských, byl bezchybný. Platnost didaktických testů jarního termínu společné části maturitní zkoušky podle něj potvrdila nezávislá odborná komise. Botlík, který vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, nicméně upozornil, že podle něj mohla mít jedna z úloh dvě správná řešení.
Jde o příklad, ve kterém je daná velikost jednoho úhlu a studenti mají vypočítat velikost druhého, který se od prvního liší. V zadání se hovoří o dvou různých úhlech, nikoli o různých velikostech. Podle Botlíka tak studenti mohli napsat jako správné řešení jak odlišnou velikost úhlu, tak stejnou velikost. Šlo by o dva odlišné úhly, které leží proti sobě.
Podle Eduarda Fuchse z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který je členem nezávislé komise ministerstva, je tvrzení Botlíka nesprávné a svědčí o nepochopení školské matematiky. "Slovo úhel ve standardní školské terminologii má nejen význam, který uvádí Oldřich Botlík ve svém textu, ale běžně značí i velikost úhlu a podobně. Analogická situace je ve školské matematice zcela běžná i v případě jiných pojmů," napsal ve své reakci, kterou zveřejnil EDUin. Zadání úlohy podle Fuchse nemohlo žáky uvést v omyl.
Podobně se vyjádřil bývalý předseda Jednoty českých matematiků a fyziků Josef Kubát, který je rovněž členem komise, která testy posuzuje. "Úloha je dobře zadána a má jedno řešení," uvedl na webu.
Podle Botlíka by Cermat měl zveřejnit četnost odpovědí žáků v testech. Někteří maturanti totiž podle něj mohli napsat druhé řešení, které sám považuje rovněž za správné. "V Cermatu znají jejich přesný počet, já si myslím, že jich je nejméně několik desítek, možná stovek," řekl.
Maturitní testy skládalo na začátku května zhruba 62 500 prvomaturantů. Test z matematiky dělalo 21,4 procenta z nich. Uspělo u něj 84,5 procenta maturantů, kteří si tento předmět vybrali. Bylo to meziročně o 6,3 procentního bodu víc.
Loni se v maturitních testech objevila chyba, kvůli které ministr školství Robert Plaga (ANO) odvolal bývalého ředitele Cermatu Jiřího Zíku z funkce. V jedné z otázek v češtině byly dvě možné správné odpovědi místo avizovaného jediného správného řešení. Cermat tak některým žákům musel vystavit nová vysvědčení a nové výpisy testů. Oprava pomohla 147 maturantům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.