Výrobci a dovozci lihovin přicházejí v důsledku prohibice denně na čistých tržbách zhruba o 15 milionů korun, řekl v pondělí prezident Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) Petr Pavlík. V celém Česku platí od pátečního večera zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent. Metanol připravil zatím o život 21 lidí. Desítky otrávených skončily v nemocnici.
Například likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) upozornila, že současný stav ovlivňuje nejen její finanční situaci na českém trhu, ale i v zahraničí. Polsko totiž přijalo zákaz dovozu alkoholu vyráběného v ČR a likérka zaznamenala vzrůstající obavy i z ostatních trhů, jako jsou německý, rakouský a další.
Podle JBKB je plošný zákaz prodeje lihovin bezprecedentní, protože v podobných případech z nedávné doby v EU i mimo ni se plošný zákaz nikdy ani nezvažoval. Likérka proto s mateřskou skupinou Pernod Ricard prověřují oprávněnost rozhodnutí. To podle generálního ředitele likérky Anthonyho Schofielda znevýhodňuje renomované mezinárodní značky, protože odporuje legislativě Evropské unie týkající se volného pohybu zboží, uvedl.
Podle Pavlíka nařízení vlády přímo dopadá na zhruba 1000 zaměstnanců likérek. "Je však třeba si uvědomit, že produkce lihovin je silně navázána na další domácí obory," podotkl šéf unie. Prohibice tak nepřímo zasahuje také zemědělce, cukrovarníky, skláře či dopravce. "Roční tržby členů UVDL bez spotřební daně odhadujeme na 4,5 miliardy korun, celkově v oboru pak na 5,5 miliardy," uvedl Pavlík.
O velké peníze přichází v důsledku zákazu prodeje lihovin také stát. Náměstek ministra financí Ladislav Minčič v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce odhadl, že státní pokladna přichází o 25 milionů korun denně, tedy o 750 milionů korun měsíčně. Odhad zahrnuje výpadek spotřebních daní i daně z přidané hodnoty. Loňské výnosy spotřební daně z lihu činily zhruba sedm miliard korun.
Podle Minčiče připravuje ministerstvo financí ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, resortem zemědělství a výrobci lihovin návrhy na potírání černého trhu s lihovinami. Černý trh podle odhadů ministerstva financí tvoří asi desetinu celkového trhu s tvrdým alkoholem. Unie výrobců a dovozců lihovin odhadují jeho podíl až na čtvrtinu.
Ve skladech leží po pátečním vyhlášení plošného zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera 20 milionů láhví nápojů s obsahem alkoholu 20 a více procent. Heger uvedl, že dnes večer se sejdou právníci, aby diskutovali o dalším postupu.
"Pokud by prohibice netrvala týdny, ale měsíce, znamenalo by to existenční problémy pro řadu drobných výrobců a stejně tak pro provozovatele restauračních zařízení. Náhlý výpadek příjmů může některé z nich přivést až ke krachu," uvedl předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.
Anketa:
Souhlasíte se zákazem prodeje tvrdého alkoholu, který vláda vyhlásila kvůli otravám metanolem?
Aféra má dopad i na likérku Drak, jejíž etikety se objevily na některých obalech s falšovaným alkoholem. Následné testy Státní zemědělské a potravinářské inspekce sice prokázaly zdravotní nezávadnost výrobků firmy, aféra ale firmu značně poškodí. Jednatel Pavel Čaniga dnes řekl, že firma tlumí výrobu; pokračuje v produkci pro slovenský trh, v ČR zatím vyčkává.
Potravinářská komora již dříve uvedla, že nynější stav úzce souvisí s nedostatečnou kontrolou výroby a prodeje alkoholických nápojů ze strany státu, což dnes řekl i Šeich. Problémem jsou prý také nevyjasněné kompetence mezi jednotlivými orgány státního dozoru, kdy není jednoznačně stanoveno, kdo je za kontrolu zodpovědný.
Ministerstvo zdravotnictví v pátek zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky. Porušení zákazu je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun, jeho provozovna může být dočasně uzavřena. Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.
Alkohol musel zmizet z pultů, výloh a regálů obchodů i z jídelních a nápojových lístků restaurací. Nabízet se nesmí ani na internetu.