Města chtějí na památky miliardu, dostanou 160 milionů

Domácí
19. 4. 2007 11:11
bez popisku 7709
bez popisku 7709

Finanční požadavky měst pro obnovu jejich památkových rezervací a zón převyšují téměř desetinásobně současné možnosti ministerstva kultury. To přislíbilo zhruba 160 milionů korun, ale města požadovala kolem 1,2 miliardy.  

"V letošním roce je v Programu regenerace městských památkových rezervací a zón podle ministra kultury Václava Jehličky asi 145 milionů korun, ale máme přislíbeno, že se to z prostředků, jimiž může ministerstvo disponovat, navýší po dohodě s rozpočtovým výborem sněmovny na 160 milionů korun," uvedl Petr Sedláček, předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a místostarosta Kroměříže. Kolem roku 2000 byl přitom program každoročně naplňován částkou až přes 300 milionů Kč.

Sedláček připustil, že by možná byl problém utratit celou miliardu, kdyby náhle byla letos k dispozici, je si ale jist, že to není z hlediska potřeb památkové péče částka nadnesená. "V tomto okamžiku není příprava staveb a rekonstrukcí dostatečně daleko, protože se ví, že ty peníze nejsou. Kdyby se však rok dopředu vědělo, že budou, dopracovaly by se stavby do stadia stavebních povolení i se všemi potřebnými vyjádřeními památkářů," uvedl.

V roce 1993, v prvním ročníku, byl tento ministerský program dotován osmdesáti miliony, pak se částky pohybovaly kolem 275 až 350 milionů. Po roce 2001 začaly rozpočtové redukce a skončilo se v roce 2005 a 2006 na 160 milionech. "Každoročně zveřejňované stanovisko našeho sdružení, že je to málo, považujeme za souboj pro obě strany nedůstojný," poznamenal Sedláček.

Za největší dluh vůči památkám a jejich vlastníkům nyní považuje skutečnost, že města a obce při reformě veřejné správy ztratila možnost využívat prostředků na památky z rozpočtů okresních úřadů. Bylo to až 150 milionů korun ročně, které se zrušením okresů bez náhrady zmizelo.

Sdružení by považovalo za šťastné, kdyby se podařilo vypracovat a přijmout legislativu, která by na památkové rezervace vyčlenila pevně stanovené procento státního rozpočtu nebo některé z daní, na které se podle Sedláčka památky prostřednictvím cestovního ruchu podílejí. Cílem je nyní alespoň 300 milionů korun ročně.

"Umím si představit, že by se program regenerace každoročně zvyšoval o padesát procent. Kdyby takový trend byl, nebo kdyby se každý rok navýšilo o sto milionů, šlo by o velký krok dopředu a ve městech by to bylo znát," prohlásil Sedláček. Jak dodal, v této chvíli se však věci v památkové péči v historických městech dějí jen postupně a nedělají se zbytečnosti.

Sdružení historických sídel naopak přivítalo vyjádření kabinetu, podle něhož by snad bylo možné přiblížit se v roce 2010 - podle Sedláčka "magickému" - jednomu procentu dávanému ze státního rozpočtu na kulturu. Doposud je to zhruba polovina.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ