Město dluží dle soudu firmě stamiliony. Odmítá ale zaplatit

Domácí
1. 8. 2019 15:53
Spor o financování Mariánského mostu se táhne už dvacet let.
Spor o financování Mariánského mostu se táhne už dvacet let.

Ústí nad Labem odmítá doplatit společnosti Hutní montáže 78,5 milionu korun a úroky z prodlení, které už přesahují 295 milionů korun, za stavbu Mariánského mostu. O úhradě rozhodl nedávno ústecký okresní soud, zároveň zamítl nárok firmy na dalších 105 milionů korun. Spor se táhne už 20 let. Město se proti rozhodnutí znovu odvolalo, rada města uvolnila 2,4 milionu na úhradu soudních poplatků. Město se brání vůbec vzniku závazku, firma byla zhotovitelem i dodavatelem projektu, řekl ČTK ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO).

Mariánský most byl dokončen v roce 1998. Patří mezi deset nejkrásnějších staveb světové architektury 90. let, kde byl využit železobeton. Soudní řízení bylo zahájeno v roce 1999 a společnost Hutní montáže v něm uplatňuje celkem pět nároků, jejichž výše včetně příslušenství převyšuje miliardu korun. Okresní soud už v roce 2013 rozhodl, že Ústí musí Hutním montážím zaplatit téměř 184 milionů korun a úroky z prodlení. Odvolací senát pak případ vrátil na začátek. O zbývajících čtyřech nárocích bude soud rozhodovat samostatně.

Most měl stát původně město zhruba 360 milionů korun. Vzhledem k valorizaci ceny a úvěru za něj Ústí nad Labem dalo zhruba dvojnásobek. Další peníze ale platit odmítá. "V průběhu stavby dodavatel zjistil, že projekt není úplně v pořádku a že je třeba zesílit konstrukci. Pokud mi někdo dodá projekt a pak mi řekne, že potřebuje víc peněz, protože projekt byl špatný, domnívám se, že to je jeho problém, a nikoli problém města," doplnil primátor Nedvědický. Město nesouhlasí s argumenty, kterými soud rozsudek odůvodnil, závěry podle právníků neodpovídají dokazování.

Podle některých znalců se konstrukce a technické řešení Mariánského mostu proti původním plánům změnily. Hutní montáže proto požadují za stavbu po městu doplatek. Ústí se hájí tím, že v dokumentech nebyla uvedena konkrétní výrobní řešení. "Ačkoliv rozsudek soudu prvního stupně zatím není pravomocný, považuji ho za logické vyústění sporu trvajícího 20 let," uvedl již dříve ve vyjádření pro ČTK předseda představenstva společnosti Hutní montáže Vladimír Bindzár. "Všichni oslovení znalci se shodli opakovaně na tom, že realizované dílo bylo technicky, kvalitativně i ekonomicky náročnější, než jak bylo původně dohodnuto," dodal.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Libor Zavoral

Další čtení

Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025
Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ