Lidé v Ostravě dýchají nejhorší vzduch v Evropské unii a také po celé volby dusil město šedavý závoj smogu. Podle očekávání vyhrála volby ČSSD, ovšem skutečným vítězem je nové hnutí Ostravak, v němž se angažuje lékařka Eva Schallerová. Ta už prokázala, že v Ostravě trpí astmatem čtyřikrát více dětí než jinde v zemi. A že dospělí Ostraváci předčasně umírají.
Byl to boj o čistý vzduch. Když se v pátek ve 14 hodin otevřely v Ostravě volební místnosti, nad Ostravou ležel těžký smogový příkrov. Přípustné denní limity pro nebezpečný polétavý prach zvaný PM 10 byly na většině míst až dvojnásob překročeny. A to samé platilo, když se včera odpoledne hlasovací místnosti zavíraly.
Volební smogová deka
"Venku štiplavá smogová deka. Dusí se nejen děti, ale i dospělí. Mám tu záněty plic, během posledního týdne jsem je diagnostikovala u pěti dětí, zhoršili se skoro všichni astmatici, co už byli delší dobu bez potíží," hlásila těsně před volbami ze své ordinace ostravská dětská lékařka Eva Schallerová.
Právě ona zhruba před pěti lety začala burcovat obyvatele Ostravy, aby se nadále nenechali dusit ostravskými hutěmi a koksovnami. S pomocí odborných týmů Akademie věd ČR postupně prokázala, že v Ostravě lidé dýchají nejhorší vzduch v Evropské unii. Před volbami pak lékařka vstoupila do nového politického hnutí Ostravak, které svůj program postavilo takřka výhradně na boji za čistější vzduch.
Lidé už vědí o rakovině
Hnutí Ostravak je nyní hlavním překvapením voleb v Ostravě, když získalo 16 procent hlasů. Lékařka Eva Schallerová sice není předsedkyní hnutí, nicméně celému seskupení pomohla k raketovému startu.
Nemilosrdná fakta o tom, že se v Ostravě kvůli stavu ovzduší umírá předčasně, přitom lidé ve městě nechtěli dlouho slyšet. "To máte jako s rakovinou. V první fázi o nemoci nechcete nic vědět, pak se rozpláčete a nakonec s nemocí bojujete, jak jen to jde," říká Schallerová. "Ostravaci" podle ní konečně překonali apatickou první fázi rakoviny a svými hlasy ve volbách dokázali, že je nyní velmi zajímá, kdo opravdu město zamořuje a jak Ostravu účinně léčit.
Zvěrstvu se je třeba bránit
Za léčbu například určitě nelze považovat spuštění nové linky koksovny František takřka v centru Ostravy, která byla slavnostně zkolaudována týden před volbami. Ostravští radní přitom již na počátku devadesátých let slibovali, že do roku 1997 budou všechny koksovny ve městě uzavřeny.
Novou ocelárnu chystá postavit i hutní gigant ArcelorMittal, ačkoliv stavby podobného typu se na Západě nikdy nestavějí tak blízko obydleným zónám jako v Ostravě. Eva Schallerová proto do volebního klání vstoupila s neobvykle ostrým heslem: "Tomu zvěrstvu, co je nám tady vnucováno jako norma pro život, dlouhodobě mlčky a nečinně přihlížet nebudu."
Harmonické manželství ČSSD a ODS
V rozhovoru pro TÝDEN po loňských komunálních volbách se ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) dušoval, že v případě, že huť ArcelorMittal bude nadále ničit ovzduší města, bude raději, když firma opustí Ostravu úplně. To se nestalo, pro většinu obyvatel je totiž stále důležitější pracovní pozice na huti než lékařské zpráva o stavu vlastního zdraví.
Kajnar letošní komunální volby v Ostravě s přehledem vyhrál, což se v levicové baště očekávalo. ČSSD získala 32 procent hlasů, ODS jen 18 procent, přičemž třetí stranou v pořadí je právě hnutí Ostravak (16 procent). Primátor Kajnar už se nechal slyšet, že si dovede docela dobře představit pokračování koalice ČSSD a ODS, která městu dosud vládla. Jednička na kandidátce Ostravaka Eva Schwarzová podobný krok čekala. A tak si jen ironicky povzdechla, že nezbývá než proti "harmonickému manželství ČSSD a ODS zůstat v opozici."