V Boršicích u Blatnice na Slovácku byl minulý čtvrtek nalezen mrtvý muž. Pitva prokázala, že se otrávil metylalkoholem. Zemřelého, který se stal 28. obětí série otrav, nalezl náhodný kolemjdoucí. Při domovní prohlídce pak policie našla lahev s tvrdým alkoholem. Odkud pochází, zatím není známo.
"Tento případ potvrzuje, že je stále nade vše aktuální varování, aby lidé nepili alkohol, který není opatřen kolkem a o jehož původu nemají dost informací," poznamenala krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.
Jde o čtvrtou oběť metanolové aféry ve Zlínském kraji. Již dříve kvůli otravě v kraji zemřely tři ženy. V celém Česku již zemřelo na otravu metylalkoholem 28 lidí. Vláda chystá další opatření, aby podobným případům zabránila.
V Česku by už brzy nemusel být tvrdý alkohol k dostání ve stáncích a v automatech. Přísnější by mohly být postihy za nalévání alkoholu mladistvým. Sankce by mohly hrozit i za padělání kolků a "rodných listů" k alkoholu. Při porušování pravidel by podnikatel mohl přijít i o živnost. Po jednání krizového štábu k metanolu to v pondělí řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Štáb vyzval prodejce, aby zatím nelikvidovali lahve bez dokladů o původu lihu. Vyčkat mají na konečné pokyny ministerstva financí a celníků.
"Objevují se problémy s tím, že prodejci likvidují lahve, kde nejsou schopni získat doklady o původu lihu - takzvaný rodný list," uvedl Heger. Vyzval prodejce, aby lahve bez nabývacích dokladů s neporušeným kolkem zatím neničili, dokud ministerstvo financí a celníci neurčí přesný postup. Alkohol se má likvidovat přes celní správu, jinak se podnikatelé připraví o kompenzaci daňových odvodů.
Legislativní opatření připraví komise, kterou ze zástupců ministerstev určila vláda. Podle Hegera je v řadě změn shoda. Jeho ministerstvo chce zakázat prodej tvrdého alkoholu ve stáncích a automatech. Výjimku by měly mimořádné akce jako výroční trhy, pokud je obec povolí. Přísnější má být i postih za nalévání mladistvým. Podnikatelům by hrozil trest i za to, kdyby v provozovně opilé děti byly. Návrh prosazoval také protidrogový koordinátor. Uvažuje se i o licencích na prodej alkoholu.
Ministerstvo financí navrhne v zákoně o spotřebních daních kriminalizaci přípravy daňově trestných činů. Ministerstvo vnitra dá do novely trestního zákona postihy za padělání kontrolní pásky a dokumentů o původu alkoholu. Při porušování pravidel prodeje by hrozilo odebrání živnosti.
"Dnes jsou správní pokuty omezené judikáty tak, že pokuta nesmí být likvidační. My se domníváme, že u těžkých přestupků by bylo na místě odebrání živnostenského oprávnění," řekl Heger. Opatření mají směřovat k podpoře poctivých podnikatelů, kteří nyní doplácejí na ty nepoctivé.
Ministerstvo zemědělství chce sledováním denaturačních činidel potlačovat nezdaněný trh s černým alkoholem. "Bude také chtít, aby se vyřešila problematika pěstitelských pálenic, aby tato živnostenská činnost zůstala zachovaná v současném rozsahu," řekl Heger.
Hasičům by se mohly rozšířit pravomoci, aby mohli zasahovat i v dalších mimořádných situacích.
Sedm hospitalizovaných a tři úmrtí na otravu metanolem má Polsko. Ve dvou případech byl alkohol z Česka. Ministerstvo vnitra podle prvního náměstka Jaroslava Hrušky předalo polské straně zprávu o vývoji kauzy a průběhu vyšetřování. Poláci ocenili dementování zpráv, že stopa metylalkoholu vedla do Polska, řekl Hruška.
V pohraničních regionech budou podle něj přísné kontroly. "Především přechodné prodejny, stánky a tržnice jsou místa, kde se velmi těžko vymáhá zákon a kontroluje. Proto některé návrhy budeme směřovat na přesun prodeje do kamenných obchodů," řekl náměstek. Za opakované porušení zákona bude jasná odpovědnost živnostníků. "Nyní je situace taková, že kontrolní orgány neustále ukládají pokuty, ale chybí konečné rozhodnutí, kdy by živnostenský úřad rozhodl o pozastavení nebo i odebrání živnosti," dodal.
Metanolová aféra vypukla před měsícem. Hospitalizováno je nyní osm otrávených. I když se podle Hegera situace postupně uklidňuje, krizový štáb bude dál pracovat, scházet se ale bude už jen podle potřeby, nikoli pravidelně.