Zadavatelům veřejných zakázek pomáhá uplatňovat mezinárodní sankce vůči ruským oligarchům metodika a i ve čtvrtek spuštěná nová aplikace. Pomoc zadavatelům připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s Finančně analytickým útvarem a expertní skupinou pro veřejné zakázky. MMR o tom ve čtvrtek informovalo v tiskové zprávě. Evropská unie (EU) zavádí ekonomické sankce proti Ruské federaci po napadení Ukrajiny ruskou armádou v druhé polovině února.
Zadavatelé veřejných zakázek mají od dubna povinnost zajistit, aby veřejné zakázky nezískala žádná společnost ovládaná osobou ze sankčního seznamu EU a rovněž společnost ovládaná občany Ruska. Posuzovat by měli všechny zakázky včetně stávajících smluv a uplatňování sankcí by měli zajistit i vůči subdodavatelům.
Ministr Ivan Bartoš (Piráti) podle tiskové zprávy MMR na počátku března 2022 v dopise požádal Evropskou komisi o zveřejnění metodiky pro zadavatelé zakázek a poskytovatelé dotací. "Jelikož k tomu nedošlo, připravilo MMR přehlednou metodiku, kde promítla všechny relevantní připomínky od zadavatelů," napsal resort ve zprávě.
"Je nutné rozlišit sankce uplatňované vůči osobám figurujícím na sankčním seznamu EU a dále sankce vůči subjektům s vazbami na jakékoliv občany Ruska. V prvním případě by zadavatelé měli posuzovat všechny veřejné soutěže a v případě podezření se mohou obracet na Finančně analytický úřad (FAÚ). Nápomocné je samozřejmě rovněž naše ministerstvo," " uvedl ve čtvrtek náměstek ministra pro místní rozvoj Ondřej Profant.
Zadavatelé by se podle něj měli zaměřit rovněž na uchazeče, kteří sice nejsou spjati se sankčním seznamem, nicméně mají vazbu na Rusko. "Tyto sankce se ovšem vztahují pouze na nadlimitní zakázky. MMR mapuje jednotlivé případy a své závěry zasílá FAÚ a NCOZ (Národní centrále proti organizovanému zločinu). Je zkrátka nutné zajistit, aby veřejné zakázky a dotace nezískávali oligarchové napojení na Putinův režim," dodal Profant.
Zdarma mají zadavatelé přístup na web sankce.datlab.eu pro předběžnou kontrolu dodavatelů. "Jednoduchý nástroj typu vlož IČO, řekneme ti, jestli je ok. V případě nalezení rizikové firmy však pouze zvedáme varovný vykřičník, neříkáme že sankce se musí nutně aplikovat," uvádí na svém webu Datlab Institut, se kterým MMR spolupracuje.
"Zadavatelé nejsou detektivové a doposud neměli dostatečné nástroje na identifikaci problematických dodavatelů. Tento nástroj vznikl propojením nejrůznějších databází, se kterými náš analytický tým běžně pracuje. Aplikace negarantuje, že zachytí všechny rizikové společnosti a je třeba ji vnímat jako pomocný nástroj," uvedl spoluautor projektu Jiří Skuhrovec.
Metodika uplatňování sankcí by měla pomoci i poskytovatelům dotací. "MMR se v současnosti věnuje možnostem zajištění plně aktualizovaného nástroje, který dodržování sankčních předpisů pro zadavatelé maximální zjednoduší," dodal Profant.
Sankční balíček EU vůči Rusku se na veřejné zakázky vztahuje od začátku dubna a stanoví zákaz zadat nebo dále plnit jakoukoli veřejnou zakázku nebo koncesní smluv. Do začátku října je dle balíčku nutno zkontrolovat i stávající smlouvy, zda se netýkají osob podléhajícím sankcím, a pokud by za firmou stál ruský oligarcha, je nutno kontrakt vypovědět.