Mezi lidmi posílil názor, že Česko patří v rámci Evropské unie k slabě se rozvíjejícím zemím. V současnosti si to myslí 45 procent občanů, loni to tvrdilo 37 procent lidí a před dvěma lety 29 procent. Češi jsou zároveň stále skeptičtější v pohledu na budoucnost republiky. Vyplynulo to z zveřejněného průzkumu agentury STEM.
Podle poloviny lidí Česko nyní patří k průměrně se rozvíjejícím zemím v unii. V roce 2010, krátce po první vlně ekonomické krize, se přitom k tomuto názoru klonilo 62 procent Čechů. O pět procentních bodů na čtyři procenta od té doby zároveň klesl počet těch, kteří vnímají republiku jako úspěšně se rozvíjející zemi.
V pohledu na budoucnost země činí podíl lidí, kteří předpokládají, že ČR bude za deset let patřit k evropskému průměru, stále kolem dvou třetin. Přibylo ale Čechů, podle kterých bude podprůměrnou zemí. Myslí si to 30 procent, před dvěma lety bylo stejného názoru 22 procent. Zároveň od roku 2010 klesl o šest procentních bodů na čtyři procenta počet dotázaných, podle nichž Česko bude patřit k nejvyspělejším evropským zemím.
Z kombinace odpovědí na obě otázky vyplývá, že podle 44 procent dotázaných Česko patří mezi průměrně se rozvíjející evropské země a takové i zůstane. Čtvrtina je krajně skeptická, podle ní je ČR pod průměrem a bude tam i za deset let.
Většími optimisty v hodnocení situace jsou lidé s vyšším vzděláním. Přesto i mezi vysokoškoláky je více pesimistů než optimistů. Nejvíce skeptičtí jsou voliči KSČM a ČSSD. Příznivci dvou pravicových vládních stran řadí Česko i do budoucna hlavně do evropského průměru. Ovšem i mezi nimi je sotva desetina těch, podle kterých bude země za deset let patřit k první evropské lize, doplnil STEM.
Průzkumu STEM se od 27. října do 5. listopadu zúčastnila tisícovka respondentů starších 18 let.
Mezi lidmi sílí názor, že Česko je slabě se rozvíjející zemí EU
Domácí
22. 11. 2012 15:33
Podle průzkumu přibylo Čechů, podle kterých bude za deset let Česká republika průměrnou zemí (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia