Začátkem 20. století byly moderní vyšetřovací metody ještě v plenkách a zločinci byli za hranicemi svého domovského státu prakticky nepolapitelní. To však změnil vznik mezinárodního "biče" na zločince - Interpolu. Největší policejní organizace na světě slaví 90 let.
Dnešní Interpol byl založen 7. září 1923 ve Vídni jako Mezinárodní komise kriminální policie. V boji proti mezinárodnímu zločinu se spojilo 17 zemí. "Československo bylo jedním ze zakládajících členů Interpolu. Českoslovenští kriminalisté měli velké úspěchy," říká v reportáži TV Barrandov Marcela Machutová, ředitelka Muzea Policie ČR.
Spolupráce úspěšně trvala několik následujících let, s příchodem druhé světové války se však Interpolu zmocnili nacisté. "Heydrich byl dokonce předsedou Interpolu a potom i Kaltenbrunner," podotýká ředitelka.
V současnosti Interpol mimo jiné pomáhá řešit případy znásilnění, vražd, sexuálního zneužívání dětí, podvodů nebo drogové kriminality. K dopadení zločinců po celém světě využívá speciální telekomunikační síť a systém napojený třeba na databáze osob nebo registry kradených aut.
"Určitě neběhá po světě detektiv, že by byl od Interpolu a hledal nějakého vraha. Je to o tom, aby se sdělovaly informace, jde to přes národní ústředny, které jsou v každé členské zemi," vysvětluje Machutová. Před třemi lety se pátrání přesunulo i na internet. Projekt Infra-Red zveřejnil profily zločinců s fotografiemi, možnými falešnými jmény i předpokládanými místy pobytu. "Doteď jsme lokalizovali a zatkli už na sto deset zločinců prchajících před zákonem. A domníváme se, že víme, kde se skrývá i mnoho dalších," přibližuje výsledky projektu Martin Cox, koordinátor projektu Infra-Red.
Jednou z posledních velkých akcí byl zátah na pašeráky drog ve Střední Americe a Karibiku. Ve víc než 30 zemích bylo zabaveno 30 tun kokainu, heroinu a marihuany.
Mozkem Interpolu je ústředí ve francouzském Lyonu. Na něj jsou napojeny desítky národních a sedm regionálních ústředen. Interpol zaměstnává 700 lidí a v současnosti sdružuje celkem 190 států včetně Česka.