Milan Horváth ztratil spis a už není ředitelem odboru

Domácí
21. 5. 2007 15:33
bez popisku 10217
bez popisku 10217

Milan Horváth ukončil své působení na postu ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v Brně. V pondělí tak vstoupilo v platnost rozhodnutí nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké, která jej za ztrátu části spisů ke kauze podnikatele Radovana Krejčíře odvolala z funkce. Horvátha čeká kárné řízení. Výpověď nepodal a od pondělí pracuje jako řadový zaměstnanec odboru, který řídil, Informoval mluvčí NSZ Jiří Bigas.

Do Horváthova křesla usedl jeho dosavadní podřízený Jan Bohutínský, který je pověřen řízením odboru. Jeho pracovníci se zabývají odhalováním nejzávažnější kriminality v republice.

Stále není jasné, jak byly spisy Horváthovi ukradeny. Z jeho vozu mu je před dvěma týdny vzal jistý mladý pár poté, co nechal žalobce auto zaparkované v brněnské Jaselské ulici. Pachatelé podle policie netušili, jak důležité dokumenty berou.

Horváth tvrdí, že měl spisy v zamčeném autě, ale dvojice podezřelá z krádeže uvádí, že auto bylo odemčené. Jasno ve sporu by měl udělat soudní znalec. Pro Horvátha i podezřelé to bude důležité. Státnímu zástupci by na pověsti nepřidalo, kdyby se zjistilo, že nechal spisy v odemčeném autě. Pokud se tak stalo, čeká dvojici přinejhorším pokuta. "Vývoj v kauze zatím nebudeme komentovat. Na celé záležitosti se pracuje," prohlásila mluvčí brněnské policie.

Zloděje se dva dny po krádeži podařilo vypátrat. Policie u nich zabavila zmizelý spis. Bylo v něm nastíněno, jak může Česko postupovat při jednáních o vydání Krejčíře. Spis nepatřil k utajovaným dokladům. Přesto Vesecká považuje jeho ztrátu za zásadní pochybení. Na Horvátha podala kárnou žalobu, kterou se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Trest může mít podobu výtky, pokuty nebo v nejpřísnějším případě propuštění.

Krejčíř je ve vazbě v jihoafrickém Johannesburgu, kde byl zadržen v dubnu, když tam přiletěl pod falešným jménem z Madagaskaru. Soud v JAR rozhoduje o jeho případném propuštění z vazby na kauci. Před příletem do Johannesburgu pobýval Krejčíř na Seychelských ostrovech, kde se ukrýval před českou justicí. Již dříve si pro sebe i rodinu koupil seychelské občanství.

Česká policie Krejčíře stíhá mimo jiné za to, že se údajně pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek. Viní ho i z údajné přípravy vraždy celníka a další trestné činnosti. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil připustil, že může trvat měsíce a možná dokonce roky, než se Krejčíř opět objeví v České republice.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ