Obnova řízení potvrzena
Miliardář Tykač bude nadále stíhán, rozhodl Ústavní soud
03.08.2013 07:25 Původní zpráva
Ústavní soud zamítl stížnost, kterou si proti obnově trestního řízení podal čtvrtý nejbohatší Čech, uhlobaron Pavel Tykač. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekla mluvčí soudu Jana Pelcová. Tykač se svou stížností snažil domoci toho, aby bylo zrušeno rozhodnutí soudů o jeho stíhání v kauze vytunelované miliardy z CS Fondů.
"Vše zůstává tak, jak soudy rozhodly," uvedla Jana Pelcová. "Obecné soudy postupovaly v dané věci zcela ve shodě s ustálenými zásadami, a Ústavní soud proto nemá důvod do jejich rozhodování jakkoli zasahovat. Tím spíše v situaci, kdy trestní stíhání stěžovatele je na samém počátku a v jeho průběhu může uplatnit všechna svoje procesní práva a uvádět vše, co slouží k jeho obhajobě," vysvětlila základní argumenty usnesení. "Soud neshledal porušení základních práv stěžovatele," dodala.
Tykačův obhájce, jak on-line deníku TÝDEN.CZ nedávno napsal, je jiného názoru: "Na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z ledna 2013 byla povolena obnova řízení v trestní věci mého klienta Ing. Pavla Tykače a po tomto rozhodnutí soudu se věc vrátila do přípravného řízení, které provádí Policie ČR a ve kterém klient dosud nebyl k podání své výpovědi předvolán. Z dosavadního průběhu přípravného řízení nevyplynuly žádné skutečnosti, jež by mohly odůvodňovat podání obžaloby."
Soudy podle jeho mínění nepostupovaly správně. "Naopak se v něm potvrzuje, že soudy rozhodující o obnově řízení se měly podrobněji zabývat skutečnostmi vážícími se k naprosté nedůvěryhodnosti osob, které se po uplynutí jejich promlčecí doby vylučující možnost jejich stíhání 'doznaly k vytunelování CS Fondů', přičemž z účasti na této trestné činnosti ze zištných důvodů lživě obvinily i mého klienta. Podle názoru obhajoby by tak mělo být trestní stíhání proti klientovi opět zastaveno tak, jak to bylo učiněno již Vrchním státním zastupitelstvím v Praze v únoru 2008," dodal.
Jak minulý týden uvedly Lidové noviny, Tykač od poloviny července nemůže disponovat s částí svého majetku. Vyplývá to z usnesení Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, podle něhož mu byly zajištěny peníze na čtyřech účtech a zablokovány nemovitosti za víc než 102 milionů korun.
Vlastník důlní společnosti Czech Coal Pavel Tykač je v obnoveném řízení stíhán pro podvod v souvislosti s údajným vytunelováním CS Fondů. Částka, na kterou si měl podle policie v souvislosti s trestnou činností přijít, dosahuje dvaceti milionů německých marek, což je přibližně 342 milionů korun. Tykačovo jmění podle časopisu Forbes činí asi 33 miliard Kč.
Již v březnu byl údajně podle informací časopisu Respekt Tykačovi zmrazen majetek v hodnotě zhruba 19 miliard korun. Miliardář tehdy toto tvrzení popřel.
Tykače, jeho obchodního partnera Jana Dienstla a další dva muže obvinila protikorupční policie z účasti na podvodném vyvedení peněz z CS Fondů již v roce 2006. O rok později všechny navrhla postavit před soud. Nyní již bývalý vrchní žalobce František Fíla ale stíhání Tykače a spol. v roce 2008 zastavil s tím, že skutky, kvůli kterým je kriminalisté navrhli obžalovat, nejsou trestnými činy.
Situace se však změnila v průběhu loňského roku, kdy městský soud řešil obžalobu bývalého šéfa finančně analytického útvaru ministerstva financí Jiřího Kudlíka. Vinila jej z toho, že převodu miliardy z CS Fondů do ciziny nezabránil, i když prý mohl. Soud jej po 14 letech trestního stíhání obžaloby zprostil. Osvobozující verdikt je již od loňského roku pravomocný.
Během hlavního líčení s Kudlíkem hned tři svědci tvrdili, že strůjcem vytunelování fondů je právě Tykač. Na základě jejich výpovědí následně státní zástupce požádal o obnovu jeho stíhání. Jak Městský soud v Praze, tak odvolací vrchní soud s tím vyslovily souhlas. Ústavní stížnost, kterou nyní soud zamítl, si Tykač podal v červenci. Dienstlovo stíhání podle názoru soudů pokračovat nebude.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.