Symbol luxusu
Milionářský Ritz se usídlí v Praze
18.12.2017 05:42 Původní zpráva
Psaly se v nich dějiny. Bydlely v nich největší celebrity. Hotely Ritz-Carlton jsou už více než století symbolem bohatství a luxusu. "Jediný důvod, proč se v Paříži neubytovat v hotelu Ritz, je ten, že si to nemůžete dovolit," říkal Ernest Hemingway. Světoznámé jméno nyní nese na sto hotelů po celém světě a další se začíná stavět v Praze.
Zákazník má vždycky pravdu. Právě na tomto heslu postavil své podnikání švýcarský hoteliér César Ritz. Vše pro hosta - jakmile se ten jen nenápadně zmíní o nějakém problému, okamžitě a bez vyptávání se přinese nové jídlo nebo vymění povlečení v pokoji. Aby také nebyl zákazník na prvním místě, když rezervační systém Booking.com nabízel krátce před Vánocemi nejlevnější volný dvoulůžkový pokoj v pařížském Ritzu za bezmála 26 tisíc korun na jednu noc. K mání byl ovšem rovněž pokoj za téměř 60 tisíc.
Hotel ve francouzské metropoli byl v roce 1898 vůbec prvním, který slavný Švýcar založil. Ale cesta k němu nebyla rozhodně přímočará, byť se Ritz v tomto prostředí pohyboval od dětství. Ačkoli dnes je Ritz-Carlton pokládán za symbol luxusu, zakladatel světoznámého hotelového řetězce pocházel z chudých poměrů. Narodil se v únoru 1850 v malé švýcarské vesnici Niederwald. César byl nejmladší ze třinácti dětí tamního farmáře. V patnácti šel do učení do hotelu ve městě Brig, stal se číšníkem a tuto profesi uplatnil už na světové výstavě v Paříži v roce 1867. Postupně si svou kvalifikaci rozšiřoval, například kuchařskému umění se naučil ve vyhlášeném hotelu Voisin.
Komfort nad Seinou
Jako klíčová se ukázala Ritzova spolupráce s renomovaným šéfkuchařem Augustem Escoffierem, který výrazně ovlivnil celou francouzskou gastronomii. Spolu otevřeli restauraci v Baden-Badenu a později byli pozváni do Londýna, aby vedli slavný hotel Savoy. Bylo to jen pár let před tím, než Ritz otevřel svůj první hotel v Paříži. Londýnská mise ovšem nedopadla nejlépe, i když zprvu oba obchodní partneři slavili ohromný úspěch a do podniku nalákali bohatou klientelu včetně členů královských rodin. Ritze vyhodili a obvinili v souvislosti se zmizením vína a tvrdého alkoholu za 3,4 tisíce liber. A také ho nařkli z přijímání úplatků. Spolu s ním a Escoffierem ovšem odešla ze Savoye i bohatá klientela. Třeba budoucí britský král Eduard VII. řekl: "Půjdu tam, kam jde Ritz."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.