Britské studio Aardman uzavřelo smír s českým Vodafonem, s nímž se soudilo o 15,8 milionu korun kvůli kampani s ovcí. Britové se domáhali odškodnění za nezákonné obšlehnutí jejich populárního zvířecího hrdiny ovečky Shaun. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ se částka, na níž se obě strany dohodly, pohybuje kolem deseti milionů korun.
"Věci se mají skutečně tak, že jsme se dohodli na mimosoudní kompenzaci. V důsledku toho naši klienti berou žalobu zpět a spor bude zastaven," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ advokát studia Pavel Kolesár. "Výši částky, na níž se klient s protistranou domluvil, nejsem v tuto chvíli oprávněn sdělovat," konstatoval. "Věc bude pravomocně zastavena. Předpokládám, že do tří měsíců," dodal právník.
Ovečka z rozsáhlé reklamní kampaně české divize telefonní společnosti Vodafone zaplavila televizi, tisk, billboardy i internet před Vánocemi 2007. Je to skoro dvojnice Shauna z populárního seriálu světoznámého britského filmového studia Aardman Animation Ltd.
Britové se ihned obrátili na Vodafone s tím, že použil jejich živočicha bez licence. Vzhledem k tomu, že se žádné solidní odezvy nedočkali, podali žalobu, v níž požadovali 15,8 milionu korun za bezdůvodné obohacení. "Ke sporu vůbec nemuselo dojít, kdyby se Vodafone choval korektně a požádal o licenci, jak je to v civilizovaných zemích běžné," komentoval již dříve věc Pavel Kolesár.
Ve Vodafonu se žalobě bránili tím, že jejich přežvýkavec není plagiátem, ale je výsledkem nezávislé tvůrčí činnosti reklamní agentury", jak TÝDNU sdělil ředitel právního oddělení společnosti Jan Klouda. Jejich reklamní chlupáč vznikl pomocí 3D animace, není z plastelíny jako britský Shaun. Obě zvířata se podle mínění Vodafone liší tvarem očí, nozder či velikostí kopyt. Sumu, o niž se studio soudilo, právník označil za "přinejmenším odvážnou". V průběhu sporu tvrdil, že si nejsou "vědomi porušení, za které by takovou částku mohli požadovat". Navíc také ve Vodafonu poukazovali na to, že i Aardmani mají máslo na hlavě. V reakci na žalobu argumentovali tím, že britská pohádková hvězda Shaun z roku 1995 "je prakticky stejná jako o čtrnáct let starší ovečka ze seriálu Pošťák Pat". Spor, jak ještě zhruba před víc než rokem tvrdili, vnímali "spíše jako při o svobodu tvůrčího projevu".
Obrat nastal po rozsudku Městského soudu v Praze, o němž on-line deník TÝDEN.CZ informoval začátkem letošního ledna. Soud totiž dal v jedné části žaloby plně za pravdu Aardmanům a přiklepl jim bezmála čtyři miliony korun.
Znalci: Byla to napodobenina
Výrazná podobnost Shauna s reklamním sudokopytníkem je na první pohled jasná nejen dětským divákům, ale i znalcům, kterých se k této záležitosti vyjádřilo hned několik. "Takový případ se v České republice řeší úplně poprvé," upozornil dlouholetý soudní znalec, malíř Karel Míšek.
Co o přežvýkavci soudí tento odborník? Obě televizní zvířata ve svém rozsáhlém posudku porovnal s ovcí skutečnou, která má v poměru k tělu malou hlavu trojúhelníkového tvaru, i oči jsou malé, posazené široko od sebe. Její krk je poměrně dlouhý, tělo válcovité, oble zakončené. Seriálový Shaun má oproti svým reálným kolegům velkou hlavičku kuželovitého tvaru, která je nasazena přímo na tělo ovečky. Tělíčko má oválný tvar, který by na pomyslném řezu tvořil pravidelný ovál. Jak vyplývá z posudku znalce Karla Míška, ovečky užité v reklamní kampani Vodafone se ve všech popsaných bodech vyznačují stejnými charakteristickými znaky jako Shaun.
K prakticky stejnému závěru dospěl i další znalec, vedoucí grafické katedry VŠUP Jakub Zich: "Zvíře z kampaně se dá nazvat napodobeninou." Podle jeho mínění Vodafone udělal chybu, kterou je třeba uznat. A jak vidno, měl Jakub Zich pravdu i v tomto.
"Při zkoumání odborným okem dospějete k tomu, že ovečky mají tak drobné rozdíly jako třeba dvouvaječná dvojčata. Je mezi nimi velká podobnost, která se dá nazvat napodobeninou," řekl v průběhu sporu TÝDNU znalec Jakub Zich, který například zpracovával posudek ve sporu kolem pokračování Saxány - Saxána a lexikon kouzel, kdy se tvůrci v rámci přípravné fáze filmu přetahovali o výtvarnou podobu 3D postav.
Jakub Zich, odborník VŠUP, která má status znaleckého ústavu, byl velmi udiven tím, že velká nadnárodní společnost, jako je Vodafone, si neohlídala tvorbu zvířete pro reklamní kampaň. "Je to nešikovná situace. Myslím si, že to měli mít pod kontrolou."