Miloslav Vlk: z myče oken kardinálem

Domácí
27. 3. 2017 06:06
Čtěte Týden!
Čtěte Týden!

Chudý kluk z venkovské chalupy, který bydlel v arcibiskupském paláci. Umývač oken, jehož poslouchali ve Vatikánu. Zesnulý kardinál Miloslav Vlk patřil mezi nejvýraznější náboženské osobnosti dvacátého století.

Sen o kněžství se Miloslavu Vlkovi začal plnit v roce 1964, kdy nastoupil na bohosloveckou fakultu v Litoměřicích, o čtyři roky později byl vysvěcen. Zezačátku pracoval jako sekretář českobudějovického biskupa Josefa Hloucha, jeho pastorační činnosti a práce s mládeží si ale brzy všimli soudruzi. A Vlka uklidili do malých šumavských farností Lažiště a Záblatí. Když byl následně přeložen do Rožmitálu pod Třemšínem, komunisté mu do spisu napsali: "Miloslav Vlk je povahy zákeřné, schází se a vyhledává inteligenci, projevuje se jako zaujatý nepřítel socialistického zřízení. Při projednávání úředních záležitostí jest nutné být dobře obeznámen s projednávanou záležitostí, neb Vlk je záludný."

V roce 1978 došla režimu trpělivost definitivně a Vlk přišel o státní souhlas. Pracoval jako umývač oken a později archivář ve Státní bance československé. Ani na ulici s hadrem v ruce nezahálel: tajně zpovídal, a když jej začali nahánět estébáci, schoval se i s hříšníkem třeba do budovy nedalekého soudu. A tam zpověď pokračovala. "Pod svícnem je největší tma," smál se, když na potyčky s režimem vzpomínal. Natrvalo vyměnil kbelík s vodou za kněžský ornát v lednu 1989, kdy mu byl souhlas vrácen. A řečeno jeho oblíbenou leteckou terminologií, začal stoupat vzhůru. V roce 1990 byl vysvěcen českobudějovickým biskupem, za třináct měsíců už střídal kardinála Františka Tomáška v pražském arcibiskupském paláci.

Zatímco kardinál Tomášek stojící v čele katolíků během období socialismu své ovečky podporoval při různých občanských aktivitách a boji za svobodu, Vlka čekal zcela nový úkol: naučit církev žít v demokratické společnosti a v novém uspořádání pro ni najít místo. Zde zásadový duchovní často narážel. Odsuzoval orientaci na konzum a proměnu společnosti viděl pro mnohé v těžko uchopitelné "transformaci srdce". Termínu, kterému se třeba tehdejší premiér Václav Klaus vysmíval. Vlk ho později nazval marxistou. "Mrzely ho někdy pokroucené charaktery lidí přežívající z doby komunismu, ztráta citu pro spravedlnost a pro pravdu. Říkal tomu, že někteří lidé polykají 'mršiny pravdy'," vysvětluje pro TÝDEN kardinálův bývalý sekretář a ceremoniář kněz Tomáš Roule. Sám Vlk později určitá pochybení ze strany církve připustil. Pět let po revoluci byl ve Vatikánu jmenován kardinálem.


Aktuální obálka časopisu TÝDEN.* Jaké bylo jeho dětství?

* Našel společnou řeč i s papežem Františkem?

* Jak rád relaxoval? Kde odpočíval?

Autor: Lukáš SeidlFoto: ČTK , Horázný Josef, Štěrba Martin

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ