Milost Novotnému: troufalé gesto Česku neuškodí
26.06.2008 14:19 Původní zpráva Aktualizováno 26.06. 14:59
Vesměs pozitivně hodnotí právní experti oslovení on-line deníkem TÝDEN.CZ středeční krok prezidenta Václava Klause. Ten se rozhodl vyhovět žádosti Emila Novotného, jenž byl v roce 1996 v Thajsku přistižen při pašování heroinu a původně odsouzen na 50 let vězení. Díky Klausovi si za mřížemi odpykal "pouze" třináct roků.
Žádost o milost si Novotný podal již v roce 2003. Bylo to právě v době, kdy Václav Klaus nastupoval na Hrad. Při té příležitosti se mimochodem nechal slyšet, že amnestii pro Novotného nechystá.
TAKÉ ČTĚTE: Pašerák Novotný dostal milost. Už je na svobodě
"Pan prezident měl eminentní zájem, aby se čeští občané (odsouzení pašeráci Emil Novotný a Radek Hanykovics, pozn. red.) dostali zpátky, ale právní hledisko je jiná věc a do toho se rozhodně vlamovat nebudeme," vzkázal po svém tehdejším mluvčím Petru Hájkovi.
Je to správný krok, říká expert |
Jak jste reagoval na zprávu, že pan prezident omilostnil Emila Novotného?
Nemůže to přesto negativně ovlivnit česko-thajské vztahy do budoucna? To bych neřekl. Pan Novotný už si velkou část odseděl, část mu prominuly už amnestie thajského krále. Na naše vztahy to tudíž nebude mít žádný vliv.
Zajímají se Thajci o to, co se nyní děje s Emilem Novotným? Oni sledují jen to, zda nebyla porušena dohoda. Jinak pro ně případ prakticky skončil ve chvíli, kdy vězně vydali zpátky do vlasti. |
Po pěti letech Klaus otočil. Včerejším rozhodnutím pustil na svobodu celkem sedm lidí, mezi nimi právě i Novotného. "Je to v jeho pravomoci, nevidím v tom žádný problém," říká prezidentův tajemník Ladislav Jakl.
Klaus se o osudy Novotného a Hanykovicse zajímal dlouhodobě. Už v roce 1999, ještě coby předseda sněmovny, si s nimi během návštěvy Thajska vymohl setkání z očí do očí.
Klaus sám za sebe
Nyní, jak se zdá, svůj záměr s nikým dopředu nekonzultoval.
"Thajskou stranu jsme s tím bezprostředně neseznamovali. Udělit milost by nebylo citlivé, před pěti roky. Nyní už rozhodnutí pana prezidenta zaslouží spíše respekt," myslí si Jakl.
Klausův verdikt by tak přese všechny obavy neměl nijak ovlivnit česko-thajské vztahy, ani zhoršit výchozí pozici při vyjednávání o vydání českých občanů odsouzených v Thajsku.
"Předpokládáme, že thajská strana podobný vývoj očekávala, když k nám pana Novotného v minulosti pouštěla," připomíná Jakl.
To potvrzuje i bývalý velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler. "Pan prezident neporušil dohodu. To je to, co Thajce zajímá. Tresty krátily panu Novotnému ostatně už amnestie thajského krále," vysvětluje expert na asijskou oblast Šitler.
Rozhodl Václav Klaus správně? HLASUJTE V ANKETĚ
Rozruch z Thajska nehrozí
Thajský velvyslanec v Praze Thanarat Thanaputti je podle pracovníků úřadu do pondělí na pracovní cestě. On-line deníku TÝDEN.CZ se podařilo získat alespoň stanovisko mluvčího ambasády.
"Je příliš brzy na to, abych celou věc komentovali. Věříme, že pan prezident postupoval podle platných dohod mezi oběma státy. Zároveň můžeme ujistit, že současné vztahy Thajska vůči Česku zůstávají neporušené," uvedl v e-mailu mluvčí Pongprach Makchang.
Rovněž podle náznaků z Černínského paláce nezpůsobila Klausova milost v Thajsku žádný rozruch. "Mluvila jsem s naším velvyslancem panem Hotěkem a ten mi potvrdil, že žádné pobouření ze strany Thajska nehrozí," sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
Opatrnější ve svých odhadech je například stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která se už včera nechala slyšet, že je to od Klause "odvážný krok, jehož důsledky se ukáží teprve v budoucnu".
Foto: ČTK, thai.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.