Ministerstva se přou o věk odchodu do důchodu

Domácí
16. 7. 2016 08:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spor o to, zda se bude odcházet od penze v 65, nebo v 67 letech, se rozjel naplno. Zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí vedené ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) navrhuje první variantu, ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO) prosazuje tu vyšší. Nedávno se o to oba úřady tvrdě střetly v připomínkovém řízení k novele zákona o důchodovém pojištění.

Z připomínek navíc vyplývá, že i když Babiš, respektive jeho úřad, navrhuje zastropovat důchodový věk na 67 letech, ve skutečnosti se kloní k tomu, aby žádná věková hranice neexistovala. Do penze by se podle něj mělo chodit podle roku narození v závislosti na tom, kolika let se dožívají. Takže by se minimální věk pro přiznání penze mohl zvyšovat v podstatě donekonečna.

Podobně je tomu v současném systému, kdy důchodový věk narůstá o dva měsíce ročně, takže například lidé narození v roce 1970 by šli do penze v 65 letech a deseti měsících, ti o rok starší pak po dovršení 66 let. Pro lidi narozené v roce 2001 by to ale bylo už v 71 letech. Právě to chce ministerstvo práce změnit s tím, že by lidé v penzi měli trávit přibližně čtvrtinu života a věkový strop by se každých pět let mohl revidovat podle toho, kolika se lidé dožívají.

Klamete občany

"Současné nastavení důchodového systému je transparentní a důchodový věk posouvá podle rostoucí střední délky života," kritizovali Babišovi lidé v připomínkovém řízení Marksovou. V její novele jde podle nich o klamání občanů vytvořenou iluzí zastropování věkové hranice, k níž by však nemělo nikdy dojít, neboť před jejím dosažením by měla být revizním mechanismem posunuta. "Pro nynější mladší generace tak může být zastropování spíše matoucí a zvyšující nejistotu než stabilizaci vzhledem k jejich očekáváním," míní úředníci ministerstva financí.

Podle ministerstva práce tomu tak ale není. Jednak totiž může dojít i k poklesu důchodového věku, jednak pravidelné šetření nebude závazné a vláda ho nebude muset zvyšovat, i když to statistici doporučí.

Ministerstvo financí navíc kritizuje i to, že poměr 25 procent života stráveného v penzi, který chce Marksová, není dostatečně promyšlený a nebere ohled na to, jaký bude celkový počet důchodců, jaký bude deficit peněz vybraných a vyplacených na penze, ani to, jaká bude jejich životní úroveň. S tím ovšem ministerstvo práce nesouhlasí.

Podle Babišova úřadu by se měla i do budoucna hranice věku pro odchod do důchodu zvyšovat automaticky podle toho, kolika let se lidé dožívají. Podle dřívějších vyjádření ministerstva práce je ale potřeba brát v potaz i další parametry, tedy například to, že lidé nebudou od určitého věku schopni práci vykonávat.

O novele ještě musí rozhodnout vláda a parlament. Dá se ale očekávat další tvrdý střet.

Autor: - pcl -Foto: ČTK , WAVEBREAK

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ