Ministerstvo chce Zemanovi vzít právo jmenovat profesory

Domácí
22. 5. 2013 09:02
Kardinál Vlk podpořil Univerzitu Karlovu.
Kardinál Vlk podpořil Univerzitu Karlovu.

Ministerstvo školství upravilo návrh nového vysokoškolského zákona tak, aby profesory v budoucnu nejmenoval prezident. Uvedl to deník MF Dnes, podle něhož tak ministr Petr Fiala "vyslyšel volání univerzit", které popudilo, že Miloš Zeman nechce jmenovat akademika Martina C. Putnu profesorem.

Středeční Lidové noviny píšou, že totéž chce ve vládě navrhnout vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). O podobě a osudu nového vysokoškolského zákona rozhodne parlament, podle Peake ale to, aby profesory napříště jmenovali přímo rektoři, může být už ve vládní předloze. "Je škoda nechávat to až na sněmovnu," uvedla. Deník dodává, že ministerstvo chce novelu po vypořádání připomínek představit v druhé polovině června.

"Změnu jsme již dali do chystané širší novely vysokoškolského zákona, kterým se bude vláda zabývat v létě," cituje MF Dnes mluvčího ministerstva Marka Zemana. Jmenování profesorů prezidentem je podle něj přežitek. Původně ministerstvo školství navrhovalo, aby titul profesor a docent udělovala každá škola sama, tyto tituly by také měly platnost vždy jen pro tu danou univerzitu. "Tento návrh byl v katalogu témat, který ministerstvo školství diskutovalo od října s akademickými reprezentacemi, ale z návrhu vypadl v průběhu diskuse," uvedl mluvčí Zeman.

Rada VŠ

Návrh, aby profesory jmenoval namísto prezidenta rektor, univerzity dříve odmítaly. Podle předsedy Rady VŠ Jakuba Fischera by se ale případné změny ve jmenování ještě daly stihnout do chystané novely vysokoškolského zákona. Fischer řekl, že možností, jak jmenování změnit, je více, upozornil ale, že o ničem podobném zatím nejednali. Rozdělení pravomocí při udílení titulů rozvířila kauza kolem prezidentova rozhodnutí nejmenovat akademika Martina C. Putnu profesorem.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová."V Radě vysokých škol o tom povedeme hlubší debatu, určitě uvažujeme o tom, co to pro nás znamená," odpověděl Fischer na dotaz, zda nyní po kauze Putna neuvažují o změnách ve vysokoškolském zákoně. "Musíme být opatrní při projednávání změn ve vysokoškolském zákoně, aby ten zákon byl zabezpečen proti excesivnímu jednání z různých stran," dodal.

Podle Fischera totiž školám nevadilo ani tak to, že by profesory jmenoval rektor namísto prezidenta, ale při zavedení takzvaných funkčních profesorských a docentských míst byla obava ze snížení požadavků na tyto tituly.

Jmenovat profesory by prý ale mohl třeba i ministr školství, možností, jak toto řešit, je celá řada. Případné změny by se podle Fischera ještě daly stihnout, projednávání novely v rámci vysokých škol má být hotovo do června. Fischer ale upozornil, že o ničem podobném zatím nejednali, není ani jasné, co by na toto řeklo ministerstvo.

Ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že o myšlence podobné změny už koalice debatovala, v roce 2012 se však proti tomu podle něj zvedl "poměrně silný odpor" ze strany akademické obce. Nyní je podle něj šance takový "racionální návrh" prosadit. ODS bude podle něj podobnou změnu v novele vysokoškolského zákona podporovat.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09) si myslí, že si prezident nyní vytyčuje své pole vlivu a intenzivně se snaží toto své úsilí "posunovat na další místa". Středeční jednání ministra školství Petra Fialy na Hradě podle ní může pomoci vyřešit nynější konkrétní personální situace. "Je ale potřeba dalších kroků, které by tyto situace potom eliminovaly," dodala.

Kardinál Vlk podpořil Univerzitu Karlovu.Univerzitu Karlovu, jejíž rektor se za Putnu postavil, podpořil také kardinál Miloslav Vlk. "Domnívám se, že nelze spojovat svobodu rozhodování příslušných akademických grémií s osobní názorovou orientací kandidáta, i když se mi nemusí vůbec líbit, a nemusím s jednáním dotyčného nikterak souhlasit. Uvedený zásah se podobá ideologickému kádrování minulého totalitního režimu jak v oblasti akademických svobod, tak v osobním životě člověka. Tento postoj je i preventivní obranou mé vlastní svobody," uvedl.

Prezident má ve středu o sporu kolem jmenování Putny jednat jak s ministrem Fialou, tak s Václavem Hamplem, rektorem Univerzity Karlovy, která Putnu navrhla. Zeman své důvody pro nejmenování Putny přímo nesdělil, uvedl ale, že mu vadil Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru" na přehlídce sexuálních menšin Prague Pride. Na podporu Putny se postavila řada akademiků, studentů i politici napříč politickým spektrem, obávají se ohrožení akademických svobod. Pokud by Zeman Putnu nejmenoval, šlo by o první případ, kdy hlava státu nerespektovala kandidáta na profesuru schváleného vědeckou radou univerzity.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, Jakub Stadler

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ