Desetitisíce rodin, které pobírají od státu příspěvek na bydlení, na něj ztratí nárok. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zpřísní podmínky pro výplatu, chce tak zabránit jeho zneužívání. Vyplývá to z novely zákona o státní sociální podpoře, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
Na dávku nově nebudou mít nárok lidé, kteří ji pobírají a současně vlastní jiný byt nebo dům než ten, ve kterém bydlí. Podle ministerstva totiž mohou snížit své náklady tím, že se tam přestěhují. "Opatření se dotkne vlastníků bytových domů i vlastníků rodinných domů s více byty, které jsou navíc v některých případech fiktivně pronajímány členům rodiny (zpravidla dětem), takže se v dané nemovitosti vyplácí i několik příspěvků na bydlení v rámci jedné rodiny," uvádí ministerstvo v materiálu.
Příspěvek od státu by nově neměli dostávat ani lidé, kteří mají s majiteli bytů sjednané paušální platby za služby. Ty totiž zvyšují výši dávky a prý je často tento paušál účelově navyšovaný. Přeplatky za služby pak zůstávají majiteli bytu.
Lidé, kteří dávku dostávají, budou muset po zaplacení nákladů na bydlení mít pro život maximální, předem určenou částku peněz. U samostatně bydlícího člověka by byla ve výši dvojnásobku životního minima, tedy 6820 korun. Ti, kdo tuto hranici překročí, nedostanou nic.
Do okruhu osob, které dávku dostávají, se v budoucnu budou počítat všichni lidé, kteří v bytě žijí. "Opatření by omezilo zejména fiktivní rozestěhovávání rodin, kdy výdělečně činný člen rodiny je trvale hlášen v jiném bytě či na ohlašovně obecního úřadu, a zbytek rodiny (zpravidla nevýdělečná matka s dětmi) tak dosáhne na příspěvek na bydlení," uvádí ministerstvo.
Podle propočtů ministerstva se změna dotkne desetitisíců osob. Například kvůli paušálním platbám o ně přijde pět až osm procent současných příjemců, kvůli zbývajícímu vysokému příjmu po zaplacení nájmu pak až deset procent. Jenom loni přitom příspěvek na bydlení od státu dostávalo přes 207 tisíc domácností. "Navrhované změny budou mít přímé sociální dopady, neboť jejich důsledkem bude snížení okruhu příjemců příspěvku na bydlení," přiznává ministerstvo. Bude to však podle něj pouze u lidí, kteří ji zneužívají nebo se bez ní obejdou.
Na příspěvek v současnosti mají v současnosti nárok lidé, kteří jsou v bytě nahlášeni k trvalému pobytu a u nichž třicet procent (v Praze 35 procent) příjmů nestačí na zaplacení nákladů na bydlení. Jeho výše může dosáhnout téměř devatenácti tisíc korun. Novela je v současnosti v připomínkovém řízení. Pokud ji schválí vláda a parlament, začne platit od ledna.