O dotace na rekonstrukci, dostavbu nebo úpravu bytových i nebytových prostor tak, aby v nich mohli žít lidé prchající z Ukrajiny před válkou, mohou nyní žádat i nestátní neziskové organizace a církve a církevní instituce. Zároveň se zvýšila maximální částka, kterou bude možné z programu čerpat na ubytovací kapacitu pro jednoho člověka.
Novinářům to ve čtvrtek v Brně řekl náměstek ministra pro místní rozvoj pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. Připomněl, že výzva k podávání žádostí o dotaci je prodloužena do konce srpna.
"Dosud platilo, že bylo možné získat až 120 tisíc korun na zajištění ubytování pro jednu osobu, tento limit jsme zvýšili na 150 tisíc korun. Dosud mohly o dotace žádat pouze obce a kraje, nyní jsme program rozšířili na nestátní neziskové organizace a církve a církevní právnické osoby," uvedl Semorád.
Dotaci je možné využít na rekonstrukci neobyvatelných či neobydlených bytů i nebytových prostor, nově také na přístavby, 20 procent částky je možné čerpat i na vybavení. Státní příspěvek může činit maximálně 85 procent nákladů na tyto práce. Podmínkou je, aby po dokončení úprav obce, kraje nebo jiné organizace, zaregistrovaly ubytovací kapacity v centrální databázi volných ubytovacích jednotek. Po skončení konfliktu na Ukrajině, kdy nebude třeba ubytovávat uprchlíky, mají byty opravené za státní peníze sloužit jako forma dostupného bydlení například pro seniory nebo lidi se zvláštními potřebami.
Díky rozšíření dotačního programu nyní může o dotaci zažádat například Diecézní charita Brno. Její ředitel Oldřich Haičman ve čtvrtek novinářům řekl, že do poskytování ubytování uprchlíkům z Ukrajiny se zapojilo 71 farností, které ubytovaly 550 lidí. "Dotační program nám pomůže rozšířit ubytovací kapacity či vybudovat další bytové jednotky. Nyní je připraveno dalších 70 farností, které mohou ubytování nabídnout právě až po úpravách," uvedl Haičman. Charita se na jihu Moravy zapojila do pomoci 60 tisíc uprchlíků, některým poskytla potravinovou nebo hmotnou pomoc, dalším pak asistenci a poradenství při jednání s úřady nebo právě ubytování.
Náměstek Semorád doplnil, že zvýšení částky na ubytovací kapacitu pro jednoho člověka se vztahuje i na ty, kdo už žádost podali. Nyní ji mohou přizpůsobit novým podmínkám. "V programu je celkem 860 milionů korun, nyní máme žádosti na asi 200 milionů korun, které umožní ubytovat 1900 uprchlíků. Žádosti podávaly dosud hlavně obce, které mají v majetku nejvíce bytů," řekl Semorád.
Česko vydalo ukrajinským uprchlíkům za čtyři měsíce ruské invaze přes 385 tisíc víz dočasné ochrany. Ve středu dostalo víza 727 Ukrajinců, podobně jako před týdnem. Na twitteru to ve čtvrtek uvedlo ministerstvo vnitra.