Ministerstvo školství připraví návrh monitoringu šikany ve školách

Domácí
25. 9. 2024 20:53
Ministerstvo školství připraví návrh monitoringu šikany ve školách
Ministerstvo školství připraví návrh monitoringu šikany ve školách

Ministerstvo školství připraví návrh monitoringu šikany ve školách a posoudí nezbytnost její právní úpravy. Úřad připravil návrh pracovní skupiny, která by se měla poprvé sejít v nejbližších týdnech. V současnosti školy nemají povinnost zaznamenávat případy šikany, na rozdíl od úrazů. Šikana dosud není v právním řádu definovaná. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Jedná se o jedno z připravovaných opatření ke zlepšení duševního zdraví ve školách.

Mezi opatření ke zlepšení duševního zdraví ve školách patří i zavedení pravidel pro fungování školních psychologů či speciálních pedagogů v běžných základních školách. S tím počítá novela školského zákona, podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla (ODS) by se vláda návrhem měla zabývat v říjnu, uvedl dnes na síti X.

Větší běžné základní školy, předpokládá se školy se 180 a více žáky, by měly dostat peníze na školního psychologa či speciálního pedagoga ze státního rozpočtu. Maximální počet financovaných hodin by stanovilo vládní nařízení, vyplývá z dokumentů k novele. Výpočet by měl vycházet z průměrného počtu žáků dané školy za poslední tři roky. Menší školy by měly moci nadále čerpat podpůrná opatření. Úprava by měla platit od roku 2026.

Ministerstvo chce také jednat s vysokými školami o navýšení kapacit studijních programů psychologie a speciální pedagogiky nebo například připravit standard školního poradenského pracoviště. "Do roku 2027 dojde k posílení institutu třídnických hodin či k zakotvení osobnostně-sociální výchovy a podpory wellbeingu v revidovaném RVP ZV (Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání, pozn. ČTK)," uvedl úřad.

Podle ministerstva se nyní reviduje standard specializačního studia pro školní metodiky prevence. Ustavena k tomu byla i pracovní skupina. Z výsledků průzkumu mezi poskytovali studia vyplývá podle úřadu nutnost posílení standardu o dětské duševní zdraví, školní wellbeing (celkovou pohodu) a krizové intervence.

Modelový školní preventivní program a školní řád by měl být podle úřadu vytvořený do prosince 2025. "Dohodli jsme se také, že připravíme analogický plán konkrétních opatření pro podporu duševního zdraví učitelů a dalších pracovníků ve školství. Prevence vyhoření, péče o vztahy na pracovišti atd. je zásadní. Využijeme i zkušenosti ze zdravotnictví, kde se tomu věnují," uvedl Nantl.

Ministerstvo plán opatření představilo poprvé již před prázdninami. Chce vytvořit i krizové intervenční týmy u vybraných středisek výchovné péče. Ty by měly být schopné do 36 hodin dorazit do školy zasažené krizovou situací a pomoci školní komunitě situaci zvládnout a vyrovnat se s jejími následky. K podpoře duševního zdraví by podle Nantla měl přispět i nový rámcový vzdělávací program, podle kterého by se od září 2027 mělo ve školách učit.

Autor: ČTK Foto: , x.com/jiri_nantl

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ