Vymlouvat se na osobu blízkou v případě spáchání přestupku už zřejmě nebude tak snadné. Ministerstvo dopravy pracuje na novele zákona, která by hříšníkům nedovolila odvolávat se v případě špatného parkování nebo nepřiměřené rychlosti na svého příbuzného. Podle oponentů je však jakékoliv omezení institutu osoby blízké zásahem do ústavy.
„Zrušení osoby blízké při přestupkovém řízení je jedno z témat, které má probírat expertní skupina 23. října na ministerstvu dopravy," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. „Vymlouvat se na na osobu blízkou by už tak nebylo možné, například když špatně zaparkujete," dodal a připomněl, že právě v případě špatného parkování, za které nejsou dokonce ani trestné body, se řidiči odvolávají nejčastěji.
Podle nové legislativy by v případě přestupku, kdy by nebyl zjištěn řidič, musel pokutu uhradit majitel vozu. Zda by i v takovém případě dostal majitel auta trestné body, je podle Hanzelky stále předmětem debat. „Já si osobně myslím, že by zůstalo jen u pokuty. Majitel by měl vědět, komu vůz půjčuje, a pokud to nechce říci, tak ať zaplatí pokutu místo viníka," řekl Hanzelka. Zároveň však také dodal, že osoba blízká by se mohla nadále uplatňovat v případě trestných činů spáchaných v dopravě, jako je třeba zabití z nedbalosti.
S novou úpravou nesouhlasí advokát Petr Řehák. „Plánované změny považuji za problematické. Stát podle ústavy nemůže nutit někoho, aby údaval svého blízkého, a zároveň nemůže požadovat, aby někdo za svého blízkého platil pokutu," řekl Řehák portálu TÝDEN.CZ.
I dopravní expert Stanislav Huml připouští, že vynechat osobu blízkou ze zákona prostě nelze, protože je součástí ústavy. "Nemůžete nutit lidi, aby žalovali na své příbuzné," řekl. Přesto je přesvědčen, že řešení existuje. "V rámci zkráceného řízení by si mohl majitel vozu vybrat, jestli zaplatí nižší pokutu okamžitě, nebo nechá pracovat policii, která viníka vypátrá, a postih bude mnohem tvrdší," navrhuje Huml. Zodpovědnost majitele za přestupky spáchané jeho vozidlem je podle Humla běžná v západní Evropě, ale připouští, že tam je situace poněkud jiná. "Na rozdíl od západních zemí u nás jedno auto používá často více lidí," dodal.
Proti připravavovanému návrhu se postavil i Robert Vašíček, tvůrce petice chcetezmenu.cz. Podle jeho názoru jde jen o snahu vydělat na pokutách více peněz. „Pokutové lobby se jedná o vytěžení maximálního množství peněz z drobných přestupků," řekl. Za jednoznačně nespravedlivé považuje i to, aby byl za přestupek v případě, že jej spáchala nezjištěná osoba blízká, trestán majitel.
Foto: Lucie Pařízková