Ministr pomůže pražským soudům najít peníze
10.09.2007 13:56 Původní zpráva Aktualizováno 10.09. 16:03
„Nemáte peníze? Tak to je váš problém." V tomto smyslu se vyjádřil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, když komentoval stížnosti pražských soudců na nedostatek peněz. Zároveň řekl, že soudu půjde pomoci tým odborníků z ministerstva.
K TÉMATU: Soudy nemají peníze ani personál. Blíží se krize?
Předseda pražského městského soudu Jan Sváček a předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra si minulý týden stěžovali, že mají dluhy na poštovném i na poplatcích advokátům, protože nedostávají dost peněz. „K takové situaci dochází každý rok. Výdaje na tyto položky se nedají předem přesně stanovit, proto se během roku vždycky rozpočty jednotlivých soudů podle potřeby navyšují," oponuje jim Pospíšil. „Jediným problémem může být zpoždění mezi podáním žádosti a jejím vyřízením na ministerstvu," podpořila ho ekonomická expertka Jana Fürstová, která za minulých vlád několikrát připravovala rozpočet soudnictví.
To, že se soudům během roku přidává, doložil ministr i čísly. Podle nich byl předpokládaný rozpočet pražských soudů navýšen v letech 2004 a 2005 o víc než 200 milionů, loni a letos zatím o desítky milionů. „Zastupujeme daňového poplatníka, a proto se vždycky ptáme, zda má navýšení plateb pro soudy důvod," dodává Pospíšil.
Pražskému soudu pomůžeme
Situaci v pražském soudnictví věnoval ministr zvlášť velkou pozornost. Vybral si čísla, která dokládají, že katastrofické informace o přetíženosti soudců nejsou vždycky pravdivé, i když u některých sporů (například občanskoprávní kauzy u soudu pro Prahu 1) jich opravdu významně přibylo. „Je pouze věcí předsedů soudů, jak rozdělí soudce podle množství věcí v jednotlivých agendách. Sami musí snižovat počty lidí na úsecích, kde je práce méně, a přesouvat je tam, kde jsou více zapotřebí," upozornil Jiří Pospíšil. "Pokud použijeme metodiku ministerstva a spočítáme, kolik soudců bychom vzhledem k počtu řešených kauz potřebovali, chybí nám jich v Praze celkem asi šedesát," oponuje mu Jan Sváček.
Pokud jde o nedostatek peněz, ministr konstatoval, že do konce července utratil pražský městský soud jen asi 52 procent plánovaných výdajů na daný rok. Významně více peněz vyčerpal jen za služby typu nájmů nebo poštovného (77 procent ročního rozpočtu) a za mandatorní výdaje (69 procent). „V rámci rozpočtu je na předsedovi soudu, aby peníze operativně přesunul," zdůraznil ministr opět manažerskou odpovědnost vedení soudu. "Peníze je možné přesouvat pouze omezeně. A pokud například advokátům zaplatím penězi, určenými na provoz frankovacího stroje, nebudu další den moci odesílat zásilky," nesouhlasí s ním předseda Sváček a dodává, že pokud dostane navíc peníze od ministerstva, v dalším období obdrží o to nižší zálohy.
Ministr také připomněl, že pražský soud má nadstandardní zacházení i v dalších věcech: je jediný, jemuž přímo ministerstvo přispívá na provoz soudní budovy (areálu Na Míčánkách přispěje letos 62 miliony korun) a který dostává náhradní soudce za soudkyně na mateřské dovolené.
Ministerští úředníci proto pražskému soudu s řešením jeho ekonomických problémů pomůžou. „Pro tyto účely je náš odbor k dispozici všem soudům," zdůraznil Pospíšil. „Nabídku ministerstva vítám. Doufám, že se dobereme nějakých rezerv, které jsem jako manažer neobjevil," říká k nabídce Jan Sváček.
Ministr Pospíšil také odmítl výtky, že soudy mají málo zaměstnanců. „Počet soudců i dalších zaměstnanců soudů je u nás podobný jako třeba v Bavorsku, které má 12,5 milionu obyvatel. S tím rozdílem, že tam je asi o pět set soudců méně," řekl.
Podle Jana Sváčka ale v západních zemích fungují mechanismy, díky nimž nemusejí soudy řešit například drobné krádeže nebo malé drogové delikty. „Kvůli tomu, že u nás soudci musejí řešit i tyto případy, máme o třetinu až polovinu víc případů než na Západě," vysvětluje Sváček a dodává, že právě tímto směrem by se podle něj měla ubírat reforma soudnictví.
Ministerstvo v současnosti provádí na všech soudech v zemi audit, který posoudí, zda je personální obsazení soudů optimální. Jeho výsledky by měly být k dispozici do konce listopadu.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.