Ministr Spaenle a Bernd Posselt požádali o odpuštění

Domácí
17. 11. 2010 19:38
Lidické děti v areálu památníku.
Lidické děti v areálu památníku.

Bavorský ministr školství Ludwig Spaenle (CSU) a mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení a europoslanec Bernd Posselt dnes položili věnce u hrobu mužů popravených za druhé světové války ve středočeských Lidicích.

"Ukláníme se před našimi spoluobčany z Lidic a žádáme o odpuštění té části viny, kterou i my neseme," řekl Posselt. Současně v Lidicích připomněl poválečný osud Němců. Jeden věnec položili lidičtí hosté jménem bavorské vlády a druhý jménem Bernda Posselta.

Spaenle, Posselt a další členové jejich doprovodu pobývají tento týden v Česku. Cílem jejich cesty je i Praha, Terezín a Ústí nad Labem.

Klaníme se zemřelým

Bernd Posselt."Je potřeba udělat vše pro to, aby se nic takového už jménem Německa nestalo. Kláníme se zemřelým v Lidicích. Chceme udělat vše pro to, aby přátelství a sousedství mezi českým lidem a bavorským lidem bylo úzké," řekl podle serveru Lidovky.cz ministr Spaenle.

"Tady v Lidicích vzpomínáme na zavražděné české civilisty, pak jedeme do Terezína, kde byli zavražděni a mučeni Češi, Židé a Němci, pak navštívíme v Ústí most, kde po druhé světové válce byli zavražděni Němci. Toto ukazuje strašnou historii 20. století. Motivem této cesty je 'už nikdy znovu'," řekl v Lidicích Posselt.

Klaus: Nezapomínejme na posloupnost

Prezident Václav Klaus během dnešního svátku.Problematiky česko-německého soužití se dnes dotkl i prezident Václav Klaus. Při pietní akci u pražské Hlávkovy koleje připomínající odpor českých studentů proti nacistické moci v roce 1939 řekl, že poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích a že je frustrující, že se na tuto proporci a časovou posloupnost zapomíná.

Klausův předchůdce Václav Havel k tomu uvedl, že české násilí na Němcích bylo po desetiletí tabu, a proto je pochopitelné, že se o něm v poslední době mluví více.

173 zastřelených mužů

Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili v červnu 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V obci bylo tehdy zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Sudetoněmecké krajanské sdružení je střechová organizace všech Němců, kteří museli po roce 1945 opustit Československo.

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ