Politik on-line
Ministr Tomáš Chalupa v chatu: ODS není žádná mafie

05.05.2011 09:00

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa minulý týden podepsal 25 000 žádostí o podporu z programu Zelená úsporám. Žadatelům tak uvolnil dalších 7,2 miliardy korun. Kdo na peníze dosáhne?  Nejen na to odpovídal Chalupa čtenářům v chatu on-line deníku TÝDEN.CZ ve čtvrtek 5. května.

Tomáš Chalupa se narodil v roce 1974, vystudoval Fakultu sociálních věd UK, Filosofickou fakultu a Právnickou fakultu. Pracoval jako novinář ve Večerníku Praha a Denním Telegrafu, v letech 1997 až 1998 byl tiskovým mluvčím Úřadu vlády, v letech 2002 až 2011 působil jako starosta Prahy 6. Od května 2010 je poslancem a od ledna 2011 ministrem životního prostředí. Je ženatý a má syna.

Chat

 • důchodkyně

  Dobrý den, pane ministře. mám na vás dotaz. nechali jsme si udělat nová okna a dveře v clém domě. firmu jsme objednávali v červnu loňského roku, bohužel pořád nám termín odsouvala a odsouvala až nakonec okna přišla udělat až v listopadu. Kvůli tomu jsme však nemohli podat žádost o zelenou úsporám, protože to bylo pozastaveno. S penězmi jsme ale počítali. Jsme senioři a za okna a dveře jsme zaplatili 180 tisíc korun. je prosím alespoň nějaká šance, že bysme něco mohli dostat? nebo už je to pasé. Děkuju moc za odpověď a přejeme vše dobré.

 • Tomáš Chalupa

  Dobrý den, zdravím všechny chatujicí a přeji pěkný den. K Vašemu dotazu mhu snad uvést jen to, že určitě nemůžeme ovlivnit, že došlo ke zpoždění ze strany stavební firmy. Pokud jde o pokračování programu do budoucna: věřím, že se nějaké další prostředky naleznou, ale obávám se, že to nebude v horizontu měsíců. Nejdříve musíme vyřešit již podané žádosti, jen ty navíc mají převis skoro osm miliard korun. Pro podrobnější informace o Vaší konkrétní situaci se prosím obraťte na ombudsmanku programu Petru kolínskou na mail ombudsman@zelenausporam.cz

 • Pan Karel

  Dobrý den, máte rád huspeninu? Děkuji

 • Tomáš Chalupa

  Nevím, zda vás potěším či nikoli, ale nemám. Přeji pěkný den.

 • Petr

  Dobrý den, nebylo by spravedlivější poskytnou dotaci z programu Zelená úsporám jen těm domům, které mají více než 3 nadzemní podlaží? U vícepodlažních budov je přece zateplení efektivnější než u např. jednopodlažního domu. Děkuji za odpověď.

 • Tomáš Chalupa

  Dobrý den i Vám. Víte, otázek, zda by na začátku programu nebylo lepší udělat to či ono jinak mám sám mnoho. Faktem ale je,že program byl nějakým způsobem spuštěn, řízen a spravován a teď, v závěrečné fázi, už to měnit nelze. Snad příště. Děkuji a přeji pěkný den.

 • Milan

  Dobrý den, jak probíhá kontrola využití programu Zelená dotacím?

 • Tomáš Chalupa

  Dobrý den, kontroly se aktuálně realizují a budou pro následující období klíčovou činností celého programu. Prozatím je příliš brzy prezentovat nějaké statistiky. Jakmile proběhne větši počet kontrol, budeme o detailech veřejnost přesněji informovat. Přeji Vám pěkný den.

 • Kiklau

  Dobrý den,
  z Vašeho hování čiší nadřazený Klusův projev, jste také menšinové sexuální orientace?

 • Tomáš Chalupa

  dobrý den, zdravím všechny chatující. K Vašemu dotazu: věřím, že mé chování není nadřazené a pokud, pak se omlouvám. Věřím však, že se ve všech svých dosavadních pozicích chovám normálně stejně tak, jako žiji normální, standardní spokojený rodinný život v manželkou a ročním úžasným synem.

 • Jan

  Dobrý den, pane ministře. Koukal jsem na vaše webové stránky, kde máte mj. seznam příjmů z posledních let. Proč je nemají ostatní poslanci a členové ODS na internetu? Budete iniciovat toto např. na nějaké schůzi špiček ODS? Děkuji za odpovědi

 • Tomáš Chalupa

  Dobrý den i Vám. Domnívám se, že jde o individuální věc každého, zda a jak chce při přiznávání svých příjmů jít nad rámec zákonem stanovených povinností. Necítím se být mentorem kohokoli, abych mu radil, jak má v této věci sám postupovat. Přeji Vám pěkný den

 • Pokorný

  Blahopřeji vám k vaší tryskové kariéře.Kdy konečně pomůžete Ostravsku a nebo prosadíte snížení daní na Ostravsku?Proč máme tomuto státu platit stejnou daň,jako například jihočeši,když nám stát nedovede zajistit vzduch podle státních norem a nedevede zatočit se znečišťovateli?
  Zatím nikdo z vaších předchůdců nedokázal zlepšit situaci na Ostravsku.
  Budete vy první komu se to podaří?Máme větší náklady na všechno/praní,léky,dovolená/Tak co vy na to?

 • Tomáš Chalupa

  Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Řešení situace na Ostravsku se věnuji intenzivně od prvního dne ve funkci a za tu krátkou dobu se nám podařila již celá řada konkrétních kroků (přijetí Akčního plánu pro MSK, legislativní úpravy, výzva z OPŽP, Dobrovolné dohody s velkými průmyslovými podniky). Na dalších konkrétních opatřeních pracujeme. Nelze však čekat, že výsledky se projeví okamžitě. Na znečištění se navíc velkou měrou podílí doprava, přeshraniční přenos a v neposlední řadě i lokální topeniště – bez zodpovědného přístupu i samotných občanů moravskoslezského kraje se situace bude zlepšovat velice pomalu. Přeji Vám pěkný den

 • Honza

  Už se vám podařilo pane Chalupodrobile dostat tu půl miliardu do stranické kasy ODS jak nestihl Drobil?

 • Tomáš Chalupa

  Nejen nestihl, ale také se nejen nechystám, ani to nemám v úmyslu. Navíc si myslím, že to ve skutečnosti neměl v úmyslu ani můj předchůdce.

 • Petr

  Kdyby jste to myslel jako ministr s bojem proti korupci vážně, tak jste vzal zpátky p. Michálka, ale jako obvykle u ODS, o tom umíte akorát nestydatě plkat a skutek utek! Nestydíte se být členem mafie ODS?

 • Tomáš Chalupa

  Nemyslím, že ODS je mafie, a proto se za členství v ní nestydím. To neznamená, že ODS v minulosti i nyní nedělá věci, na které bych měl jiný názor. Stran pana Michálka a jeho angažmá ve funkci ředitele Státního fondu životního prostředí: na tuto pozici bude vypsáno výběrové řízení, kterého se může zúčastnit kdokoli, i pan Michálek. Mou ambicí přitom je, aby toto řízení bylo nastaveno férově pro všechny účastníky ve snaze nalézt co nejlepšího ředitele fondu pro příští období. Nikoho v tomto řízení nechci ani diskriminovat, ani protěžovat. A přeci jen jednu poznámku mi dovolte dodat: pana Michálka jsem v životě osobně neviděl a veškeré jeho kroky znám buď jen z medií a mediálních výroků a pak také s odstupem vidím způsob, jakým vedl fond po dobu svého ředitelování včetně managementu programu Zelená úsporám. O tom prvním, pravdě či nepravdě, rozhodne probíhající nezávislé vyšetřování. Z toho druhého popravdě dvakrát nadšený nejsem.

 • Jan Arvaj

  Dobrý den,
  provedl jsem vloni na podzim rekonstrukci střechy se zateplením na svém rodinném domě a instalaci solárních kolektorů pro ohřev teplé vody dle kritérií programu Zelená úsporám, ale než jsem stačil podat žádost o dotaci vč. projektu, program byl ukončen. Je vůbec ještě nějaká šance, že program Zelená úsporám bude někdy v nejbližších letech obnoven nebo modifikován, abych mohl žádost o dotaci podat později?
  Děkuji Vám za odpověď.

 • Tomáš Chalupa

  dobrý den, díky za dotaz. Jak jsem již odpověděl v jiné otázce, nyní řešíme hlavně ty žádosti, které došly včas. Nicméně už nyní hledáme cesty, jak program vyhlásit i pro příští období, rozhodně to ale nebude dřív než v horizontu měsíců, a to je optimismus. Přeji pěkný den

 • Karel

  Děkuji za rozumný přístup k Šumavě. Nejsem pro nějaké zásadní kácení, ale pro hubení kůrovce rozhodně ano. To, co se dělo na Šumavě dosud je trestuhodné. Nechápu jak mouhou zastánci ekologie podporovat tak šílené usychání stromů. Jezdím tam každý rok a kůrovec postupuje neuvěřitelnou rychlostí. Viděl jste Šumavu v poslední době?

 • Tomáš Chalupa

  Šumavu jsem v oslední době bohužel viděl a radost z toho rozhodně nemám. Ještě víc mi trápí příkopy a barikády mezi jednotlivými názory, které v posledních letech vznikly. Myslím, že hlavním cílem musí být vzít rozum do hrsti a nalézt řešení, které na jedné straně bude chránit přírodu a na druhé zabrání dalšímu šíření kůrovce. Děkuji za Váš dotaz a přeji pěkný den.

 • Bývalý volič ODS

  Proč děláte ministra životního prostředí, když na to nemáte vzdělání a evidentně ani nemáte žádný vztah k přírodě? Proč nepřiznáte, že vám jde, jako celé vládě, akorát o vyrabování státního majetku a příhrávání předražených státních zakázek zpřízněným "podnikatelům"?

 • Tomáš Chalupa

  Nevím, z čeho soudíte, že nemám vztah k přirodě. Udělám vše proto, abych o tom přesvědčil i Vás, byť jak z otázky vyplývá, lehké to nebude. Přeji pěkný den

 • j. fišer

  máme podanou žádost o zelenou pro SVJ.
  Ovšem takový chaos na úřadě, to jsem v živoptě nezažil. Horší než ve Švejkovi, kdy feldkurát Katz si šel vyřídit papíry, aby mu byl Švejk přidělen.
  To prosím mám vlastní zkušenost, na vlastní oči - nic zprostředkovaného.
  Podali jsme žádost před rokem, kompletně doloženou a po roce z ní zbyly jen desky. Všechno ostatní se vypařilo. Zdá se, že ODS má zájem víc na tunelování než na občanech.

 • Tomáš Chalupa

  Děkuji Vám velice za Váš podnět, který jen svědčí o tom, že při správě programu v minulosti asi někdy nebylo postupováno zrovna ideálně. Prosím Vás, abyste se s tímto Vaším konkrétním dotazem obrátil na ombudsmanku programu Petru Kolínskou, mail ombudsman@zelenausporam.cz Přeji Vám pěkný den

 • Anna Kolářová

  Farmářské trhy na Kulaťáku byl skvělý nápad, chodíte tam nakupovat? Neměla by vláda podpořit českou zemědělskou produkci? Nechci na polích fotovolatriku, řepku a topol na štěpku.

 • Tomáš Chalupa

  děkuji za Váš dotaz. na trhy samozřejmě chodíme, když je čas... s názorem na českou krajinu zcela souhlasím, ani já si takový pohled na krajinu kolem nás nepřeji. Přeji pěkný den

 • Guisborne

  Jaký je Váš názor na přímou volbu prezidenta a starostů?

 • Tomáš Chalupa

  Dobrý den, přímá volba prezidenta mi nevadí, u přímé volby starostů vidím spoustu plusů, ale také minusů. není to tak jednoduché jak vypadá, jde též o nastavení pravomací apod. Přeji pěkný den

 • Jiří Hlaváč

  Dobrý den pane Ministře, na portále týden.cz se mi nepodařilo dotaz přidat, tak s dovolením, posílám zde:
  1. Co plánujete s panem Dušanem Fibingrem? Stále je na dovolené?
  2. Před Vašim nástupem probíhala jednání o zavedení elektronizace veřejných zakázek na Vašem ministerstvu, jakožto nástroj pro podporu transparentního zadávání veřejných zakázek. Plánujete v přípravě zavedení elektronizace pokračovat?

  Děkuji za odpovědi
  Jiří Hlaváč

 • Tomáš Chalupa

  Dobrý den, k Vašim dotazům: 1. pan Fibinger je stále na neplaceném volnu. 2. elektronizaci zakázek a nejen jich velmi podporuji a rozhodně chceme v tomto pokračovat. Přeji krásný den

 • jiří

  Vážený pane ministře, děkuji Vám za pomoc Šumavě a mám otázku. Jak dlouho budou ještě ekoteroristé vybírat výpalné za souhlasná stanoviska ve správních řízeních a proč mlčeli když byly šumavské lesy drancovány nejvyšší těžbou dřeva v historii národního parku za ministrování ,,zelených ,, ministrů- není náhodou jejich dnešní aktivita placená těžařskou lobby jež tyto těžby prováděla?

 • Tomáš Chalupa

  dobrý den, k Vaším tvrzením nemám žádné důkazy, abych je mohl posoudit, pokud mi chcete sdělit podrobnosti, nabízím svůj mail tomas.chalupa@mzp.cz děkuji v každém příadě za Váš dotaz. Vám i ostatním chatujícím se nyní musím omluvit, neboť musím za dalšími povinnostmi. Děkuji za pochopení.

Foto: ČTK

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2024 najdete >
Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov