Ministr vnitra chce policii ulevit s papírováním

Domácí
21. 4. 2013 15:53
Ministr vnitra Jan Kubice.
Ministr vnitra Jan Kubice.

Ministr vnitra Jan Kubice hodlá navrhnout přelomovou změnu policejního vyšetřování. Novelou trestního řádu chce dosáhnout toho, aby policie nemusela vést složité papírování u drobných krádeží a dalších takzvaných bagatelních trestných činů, které stejně většinou skončí odložením.

Ukradl vám někdo ze zahrádky dva rýče a kosu a měděné okapy? Pokud jste neměli štěstí a zloděje neviděl soused nebo třeba bezpečnostní kamera, pravděpodobnost, že bude takový zloděj dopaden, je v současných podmínkách mizivá. Policisté přesto musejí založit vyšetřovací spis a zaznamenat případ na dvacet i více stránek. To chce do budoucna ministr vnitra Jan Kubice změnit.

"Nejde o ulehčení práce kriminální policie. Jde spíše o policisty na místních odděleních, kteří dělají to zbytečné papírování. Jde o případy, u nichž od prvního okamžiku vědí, že to je trestný čin, který nemají moc šancí vyřešit. Samozřejmě je to nezbavuje povinnosti objasňovat případ, jedná se jenom o faktické posunutí zahájení úkonů trestního řízení," uvedl ministr vnitra v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Poslanec Jeroným TejcV praxi by to podle něj znamenalo, že policie na místo přijede, provede ohledání, vyslechne svědky. Policista bude muset stejně jako dosud provést všechny úkony, předvolat lidi k podání vysvětlení, bude mít stejné povinnosti, ale nebude muset papírovat. V okamžiku, kdy dospěje k závěru, že pachatel je pravděpodobný, tak zahájí úkony trestního řízení. "Všechno, co do té doby udělal, bude samozřejmě použitelné," doplnil Kubice.

S podobným krokem by souhlasil i stínový ministr vnitra sociálně demokratický poslanec Jeroným Tejc. "V případě drobné majetkové trestné činnosti s tím souhlasím. Když mi ukradli nedávno okap, tak jsem to ani nehlásil. Toho běhání kolem toho a práce by byla daleko náročnější než mizivá naděje, že bych ho získal zpět. Nikoho tím samozřejmě nevyzývám, aby nehlásil trestnou činnost, uvedl Tejc.

Podle něj možná nápad na první pohled nemusí vypadat populárně, ale má logiku. "Policista namísto toho, aby zajistil stopy a začal ho v terénu hledat, vyptávat se sousedů a pátrat po informacích, tak dnes musí do kanceláře. Hodně času stráví pak tím, že na služebně takzvaně zahájí úkony, založí patnáct dvacet listů papíru a pošle to na státní zastupitelství," podotkl Tejc.

Autor: - kož -

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ