V sobotu pochodovali neonacisté Ústím nad Labem. V neděli neznámý útočník podpálil ve Vítkově dům, v němž žila romská rodina. Znepokojivé zprávy probraly ze spánku odstupující ministry a na pondělní jednání vlády narychlo zařadili diskusi na téma boj s extremismem.
Žádný ucelený materiál ale ministři na stole neměli. Ministr pro lidská práva a menšiny šel na vládu jen s několika náměty k debatě. A pak také tlustým fasciklem návrhů, jež kabinet ministra pro lidská práva cyklicky navrhuje už dva roky.
"Pan ministr navrhne jen několik nápadů, o nichž budou ministři diskutovat," upřesnila Gabriela Hrabalová z Kanceláře Rady vlády pro romskou komunitu. Totiž: koncem března zaúkolovala vláda Kocábův tým, aby zpracoval analýzu, jak eliminovat romská ghetta. Úředníci tak na nápadech pracovali sotva měsíc.
ČTĚTE TAKÉ: Neonacisté šli Ústím. Policie se střetla s jejich odpůrci
Holčička popálená ve Vítkově je stále v kritickém stavu
Kvůli vítkovské tragédii však museli předložit některá doporučení už nyní. Příliš konkrétní ale náměty do ministerského pléna nebyly. "Přístup by neměl být zpracován pouze z pohledu bezpečnostního hlediska, musí být více zohledněna preventivní opatření a snaha o sblížení majoritní společnosti, Romů a menšin všeobecně," zní jedno doporučení.
ČTĚTE TAKÉ: Romské dívky nemohou do školy. Shořely jim šaty
Konkrétnější nebyli ani ministři po téměř dvouhodinové rozpravě. "Za čtrnáct dní vláda projedná strategii pro boj s extremismem," odkázal odstupující premiér Mirek Topolánek na dlouhodobě připravovanou koncepci. "Nic konkrétního z ní před schválením nebudeme prozrazovat," dodal. Bleskové zařazení mimořádného bodu tak působilo poněkud účelově.
Zákaz Dělnické strany? Není na pořadu dne
Materiál, který se chystají v posledních dnech svého úřadování ministři projednat, tak zůstává obestřen tajemstvím. Odstupující premiér prozradil pouze tolik, že nově bude stát více dbát na prevenci.
ČTĚTE TAKÉ: Extremisté míří do politiky, varují odborníci
Ministři se zatím nedohodli ani na případné změně shromažďovacího zákona. Úřady totiž neumějí čelit praktikám extremistů, jimž zákon hraje do not. Své akce oznamují zpravidla v pátek večer a úřady musejí ze zákona rozhodnout do tří kalendářních dnů. Úředníci tak nemají čas oznámení důkladně prozkoumat a najít zákonné prostředky na jeho zákaz.
"Mluvili jsme o možnosti zkrátit tu lhůtu ze tří kalendářních na tři pracovní dny," uvedl Topolánek. Rozhodnutí už ale podle něj musejí udělat nástupci v čele s Janem Fischerem. A stejně tak na jejich bedrech leží případný nový pokus o zákaz Dělnické strany. "Tato vláda už jistě žádné takové podání k soudu na zrušení Dělnické strany nepodá."
Právě neúspěšný pokus ministerstva vnitra zakázat Dělnickou stranu vyzdvihl na tiskové konferenci sociálních demokratů Jiří Paroubek jako ukázku neschopnosti odstupující vlády čelit rostoucímu extremismu. "Pokud má být tedy boj s neonacisty úspěšný, je po zkušenostech s praktickou politikou především ministrů ODS v zájmu všech, kdo myslí boj s pravicovým extremismem vážně, aby po volbách v říjnu 2009 realizovala boj s extremismem jiná vláda," udělal si volební agitku předseda socialistů.
ČTĚTE TAKÉ: Ohnivá past: žháři před útokem zastavili přívod vody
Útok na romskou rodinu šmahem odsoudili jak premiér v demisi Mirek Topolánek, tak i prezident Václav Klaus. Michael Kocáb dokonce rodině nabídl finanční příspěvek z vlastní kapsy. Aby byl nesouhlas dostatečně viditelný, zařadili na poslední chvíli do programu vládní schůze diskusi o potírání extremismu. "Spirálu zla je zapotřebí včas rozetnout. Proto jsem se rozhodl, že postup proti extremismu zařadím jako mimořádný bod na jednání vlády," nechal se slyšet Mirek Topolánek.
Foto: ČTK