Ministryně Válková učí jen na papíře. Škola má problém

Domácí
9. 2. 2015 11:00
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Nejohroženějším členem vlády je šéfka spravedlnosti Helena Válková. K sérii přešlapů, za kterou ji peskuje už i vlastní hnutí ANO, se nyní přidává další. Porušuje zákon, když garantuje obory na škole, kde ve skutečnosti nepůsobí.

Soukromá Vysoká škola manažerské informatiky, ekonomiky a práva (VŠMIEP) sídlící na pražském Smíchově se může chlubit prestižním personálním obsazením. Řadu elitních právníků tu jako profesorka zaměstnaná na plný úvazek doplňuje i ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO).

Šéfka justice je navíc garantem bakalářského studijního oboru Právo ve veřejné správě. Její zapojení ve vzdělávací instituci je klíčové. Kdyby totiž škola při žádosti o akreditaci oboru neuvedla garanta s titulem docent nebo profesor, u ministerstva školství by neuspěla a v daném oboru by nemohla přijímat studenty, a inkasovat tak desítky tisíc korun. Problém ale je, že Válkovou ve škole skoro nepotkáte.

Dvě přednášky za semestr

Proč právě Válková, a ne někdo jiný? Je pravda, že VŠMIEP zaměstnává řadu akademiků, ti však už ve většině případů garantují obory na jiných vysokých školách, a tudíž podle zákona o vysokých školách už nemohou být garanty jinde. Ministryně tedy před časem svolila a obor si jako zkušená pedagožka vzala pod svá křídla. Jenže podle studentů Válková od okamžiku svého jmenování do vlády na škole již prakticky nepůsobí.

"Druhým rokem studuji právo a v rámci předmětu, u kterého byla napsaná paní Válková, ale přednášky nakonec vedl některý z jejích kolegů. Já sama paní profesorku za rok a půl nepotkala ani jednou," řekla TÝDNU jedna ze studentek denního studia, která si přeje školu úspěšně dokončit, a proto si nepřála zveřejnit své jméno.

Podle informací TÝDNE ministryně odučila za poslední akademický semestr jen dvě přednášky. Instituce se tak zaštiťuje osobou, která ve skutečnosti na její půdě takřka nepůsobí. Prakticky obchází akreditaci, a tedy i zákon.

Válková nic nebuduje

Čtěte TÝDEN.

"Naším požadavkem je, aby garant oboru nejenže měl plný pracovní úvazek, ale zároveň také aby ve škole reálně působil. Musí přednášet, věnovat se studentům, vyvíjet vědeckou činnost a řešit problémy daného oboru. Osoba garanta je jedno ze základních kritérií, na základě kterého posuzujeme, zda škola dostane akreditaci na žádaný obor," řekla TÝDNU předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Právě její instituce má na základě zákona jako jediná právo posuzovat kvalitu vysokého školství v Česku. "Garant také nesmí mít případný další úvazek vyšší než poloviční a předpokládá se, že k oboru také publikuje v kvalitních odborných časopisech nebo v odborných knihách."

Předsedkyně přitom z principu není proti tomu, když akademik vstoupí do politiky. Upozorňuje jen na to, že je velmi náročné obě dráhy skloubit.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 9. února.

Autor: Vladimír BarákFoto: ČTK , archiv , Krumphanzl Michal

Další čtení

Lidé dnes mohou navštívit desítky vodních i větrných mlýnů v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Centrum Luhačovic na Zlínsku zdobí palmy, které odolají i mrazu

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ