Česko si koleduje o velký průšvih - ztrátu až půl bilionu korun z evropských fondů, které má čerpat v letech 2014 až 2020. Evropská komise hrozí, že republice zatáhne dotační kohoutky, když urychleně neschválíme takzvaný zákon o úřednících, který nemáme jako jediní z evropské sedmadvacítky. K zákonu, který si klade za cíl oddělit politickou moc od úřednických pozic, jsme se přitom zavázali už při svém vstupu do EU před devíti lety.
Pokud Česko zákon urychleně neschválí, dotace by mohly vyschnout už od příštího roku. Pro celou zemi by to mělo fatální následky. Evropské peníze by totiž rázem chyběly téměř ve všech oblastech a odvětvích.
"S evropskými penězi, které bychom měli čerpat od roku 2014 do roku 2020, počítáme do celého spektra - od obcí, měst až po tolik důležitou dopravní infrastrukturu. Podpořit budeme chtít i vědu, výzkum, životní prostředí. Těch oblastí je zkrátka spousta," vyjmenovává možné cíle evropských peněz ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM).
Bez peněz z EU by se zastavilo 95 procent dopravních staveb
Z nejznámějších projektů, které jsou životně závislé na finančních injekcích od EU, lze jmenovat například rozsáhlou modernizaci dálnici D1. Ta má stát více než 14 miliard korun a protáhne se až do roku 2018. Kdyby Česká republika potřebné peníze nedostala, ministerstvo dopravy by mělo velký problém stavbu utáhnout ze státních peněz."Vzhledem k tomu, že dálnice D1 je naprosto klíčová silnice, navíc za hranicí své životnosti, museli bychom ty peníze někde najít. Stáhli bychom je tak z ostatních méně klíčových projektů. Jinak řečeno, některé stavby by se musely okamžitě uzavřít, aby mohla přestavba D1 pokračovat," nastiňuje katastrofický scénář mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Podle něj by však absence evropských peněz způsobila velké problémy téměř všem dopravním stavbám. "Vždyť z EU je spolufinancováno zhruba 95 procent našich staveb," dodává Novák.
Podobné fiasko si ale čeští politici zatím nepřipouštějí. Zákon o úřednících prý stihnou schválit do konce roku. "Já si myslím, že reálné to je. Nevylučuji, že bude muset proběhnout mimořádné zasedání sněmovny, ale stihnout to musíme," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Jankovský. "Všichni si uvědomujeme, že období roku 2014 do roku 2020 je tím posledním, kdy budeme příjemcem, od té doby už budeme v EU pouze čistým plátcem. Politická reprezentace si nemůže dovolit to, že bychom ve sněmovně prosazovali něco, co by nám komplikovalo vyjednávání s Evropskou komisí," doplňuje.
V zákoně jsou stále mezery. EU ho chce přepracovat
Zákon je skutečně připravován a dnes o něm dokonce měla hlasovat vláda. Stále však není v takové podobě, se kterou by Evropská komise souhlasila. "Chce, aby byla politická funkce dostatečně oddělená od té úřednické. Tomu hodláme pomoci zřízením funkce státního tajemníka. Ten by měl na starosti věci úřednické, ministr pak záležitosti politické. Během čtrnácti dnů podle mne dojde k dohodě," věří v brzké vyřešení problému Jankovský.
Podobně vidí situaci i Jankovského stranická šéfová a vicepremiérka Karolína Peake. "Návrh zákona o úřednících musí být změněn tak, aby personální pravomoci nad úředníky neměl politik, ale například státní tajemník. Nedostatečné odpolitizování státní správy v předloženém návrhu bylo hlavním rozporem mezi mnou a ministerstvem vnitra. K návrhu se sejde pracovní skupina ministrů a na vládě bude znovu projednán za dva týdny," prohlásila.
Jankovský připouští, že Česko hasí průšvih na poslední chvíli. Věc se podle něj měla řešit už krátce po našem vstupu do unie v roce 2004. A přidal i možné důvody nepochopitelného zdržení: "Byl trochu problém v ne úplně jednoznačném zadání. Na ministerstvu vnitra se tím zabývali postupně tři náměstci a pět řiditelů odborů. Tato personální nenávaznost ten proces vždy prodlužuje," řekl Jankovský.