Místo <span>v zaplaceném bytě</span> má věci v místnosti na odpadky

Domácí
15. 4. 2009 07:00
Rezidence měla být hotová už v říjnu 2007. Ještě dnes chybí 160 bytů.
Rezidence měla být hotová už v říjnu 2007. Ještě dnes chybí 160 bytů.

Rezidence měla být hotová už v říjnu 2007. Ještě dnes chybí 160 bytů.Před deseti měsíci zaplatila poslední splátku za byt v prestižní Italské ulici v Praze. Teď jí konečně dovolili nastěhovat do bytu nábytek. Když stěhováci dorazili na místo, ukázalo se, že garsonka ještě není hotová. Jenže celá situace má háček - vybavení putovalo až ze Španělska. Kam s ním teď?

Yvette Taylor zaplatila za luxusní byt 1+1 v rezidenci Riegrovy sady přes čtyři miliony korun. Hotový měl být v říjnu 2007. V březnu 2009 Václav Šlosar, ředitel RS residence, s. r. o., která má na starosti stavbu budovy, potvrdil e-mailem, že nastěhování nábytku nic nebrání. Majitelka bytu objednala kamion, který ho měl dopravit ze Španělska. Cena transportu? Sto tisíc korun.

"Chci byt kompletně zařídit, dokončit a příště, až do Čech přijedu i se svým malým dítětem, chci byt plně užívat. Počítám, že se sejdeme na stavbě v pondělí 6. 4. 2009 v 10.00 hod. Prosím potvrďte," píše Taylor 19. března Šlosarovi. "Dobrý den, potvrzuji 6. 4. v 10.00," odpovídá 20. března šéf RS residence Šlosar.

Nábytek za jeden a půl milionu je z části uložený ve skladu odpadků.Ve smluvený čas se ředitel na místo nedostavil a s klíči od luxusní garsonky poslal podřízeného. Místo bytu za čtyři miliony pak čekalo na majitelku staveniště. Správce budovy zaskočenou majitelku ujistil, že do 13. dubna, kdy mělo vybavení dorazit, bude byt v pořádku.

Jenže ve čtvrtek opadala v bytě omítka ze stropů a správce upozornil majitelku, že zedníci kvůli velikonočním svátkům svou práci nedokončí. Nabídl majitelce k dočasnému uskladnění nábytku alespoň budoucí místnost na odpadky.

Na klíče od zaplaceného bytu nemá právo

Kamion s vybavením dorazil 13. dubna. Ukázalo se, že se do provizorního skladu nábytek za jeden a půl milionu nevejde. Část věcí museli stěhováci uložit do nevymalovaného bytu. Toho využila společnost RS residence, s. r. o.

O rozestavěné koupelně majitelka věděla, zbytek bytu ji překvapil.Společnost, která slibovala byt dokončit už na podzim roku 2007, se najednou začala vymlouvat na věci uskladněné v bytě. "Jak tu můžeme pracovat, když tu má paní Taylor věci?" hájí se jeden ze zodpovědných pracovníků, který se představil jako Šnajdr.

Taylor však nábytek přivezla se souhlasem ředitele firmy, který pověřil správce budovy, aby ji do bytu pustil a klíče jí předal. Podle Šnajdra však na ně majitelka bytu nemá právo, dokud byt nebude úplně hotový. Vinu firmy uznává, ale upozorňuje, že Taylor může žádat odškodnění, jaké jí stanovuje smlouva, nemůže se však do bytu nastěhovat.

Máte také špatné zkušenosti s developerem nebo stavební firmou? Pošlete svoje příběhy na adresu pospisilova@tyden.cz 

"Smlouva ale nestanovuje závazné datum předání a finanční odškodnění bych mohla žádat, jen pokud by se byt včas nezkolaudoval, a to už se stalo," povzdechne si Taylor. A jak firma zmatek řeší? "Pan Šnajdr prý strhl správci třetinu ročních premií za to, že mi dal klíče od bytu, který mám už skoro rok zaplacený. Jinak nic," říká Taylor.

Firma slíbila Yvette Taylor, že byt bude začátkem dubna hotový.Pozor na nevýhodné smlouvy

Před nevýhodnou smlouvou podnikatelku varovala už právnička. "Když jsem však žádala změnu dokumentu, řekl mi developer, ať to buď podepíšu takhle, nebo ať si byt koupím jinde. A ostatní developeři mají smlouvy stejné jako Sudop, pod který RS residence patří," vysvětluje Taylor, proč smlouvu podepsala, i když o možných problémech věděla.

"Mně už nic nepomůže. Škody, které mi vznikly, mi nikdo nezaplatí. Ale chci, aby veřejnost věděla, jak to tady chodí. Se mnou si těmihle neustálými odklady prochází dalších 160 lidí, kteří také musí někde bydlet, mít někde uskladněné věci a čerpat hypotéku," říká rozzlobená podnikatelka českého původu.

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ