Navzdory prohlášení
Mládkova zlatá horečka. Ministr hodlá obnovit těžbu
29.04.2015 06:20
Navzdory vládnímu programovému prohlášení, které neumožňuje další průzkum a následnou těžbu zlata, chce ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) obnovit důl ve Zlatých Horách v Jeseníkách.
Mnozí lidé ve Zlatých Horách v Jeseníkách mají těžbu zlata v tamním dole ještě v živé paměti, mnozí dokonce žlutý kov kutali. Je to dvaadvacet let, co se zlatý důl zavřel. Teď ovšem ministr průmyslu Jan Mládek přišel s plánem na obnovení těžby. Pod zemí je až devět tun zlata v hodnotě několika miliard korun. To je hodně lákavé.
"Vzhledem k tomu, že když se to tady zavíralo, tak unce zlata stála zhruba 270 dolarů a nyní stojí 1300 dolarů, tak je to něco, co minimálně stojí za úvahu," konstatoval Mládek. Ačkoli v minulých letech se o oživení dolu marně pokusilo několik soukromých firem, současný plán má největší naději na úspěch, byť programové prohlášení koaličního kabinetu hovoří jednoznačně: "Vláda neumožní další průzkum a následnou těžbu zlata."
Mládek to jako zásadní překážku nevidí: "Jsme přesvědčeni o tom, že autoři vládního prohlášení měli na mysli takový způsob těžby, který by byl v rozporu s ochranou životního prostředí, tedy kyanidové loužení," sdělil TÝDNU mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba. Dodal, že v případě Zlatých Hor lze zlato těžit bez využití jedovatých látek, takzvanou flotací, což je fyzikální metoda. "Je to jediná zvažovaná varianta," poznamenal Kotrba.
Mládek chce zdolat i další překážku, jíž je surovinová politika. Platný dokument hovoří o ponechání zlata pro další generace. Navrhovaná podoba tohoto koncepčního dokumentu z dílny ministerstva průmyslu už je pro dolování příznivější. "Předpokládá, že za určitých okolností by byla možná těžba kovů včetně zlata," sdělil Mládek, podle jehož představ by mělo v Jeseníkách těžit zlato.
S případným obnovením zlatého dolu ve Zlatých Horách nesouhlasí pražské sdružení Ateliér pro životní prostředí, které se angažovalo už v minulých žádostech soukromých firem žádajících o průzkum ložiska v Jeseníkách. Varuje například před vysokým rizikem ohrožení spodních i povrchových vod s možnými negativními dopady i v sousedním Polsku. Podle advokáta sdružení Petra Kužvarta by se navíc Zlaté Hory mohly stát precedentem k tomu, aby se začalo těžit i na jiných místech republiky, což by bylo devastující pro tamní přírodu a krajinu.
* Jak se k plánům staví ministerstvo životního prostředí a jak tamní radnice?
* Jaké je hodnota zlata v Jeseníkách?
* Kde jsou další významná zlatá ložiska a jaká je hodnota cenného kovu?
VÍCE SE DOZVÍTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.