Česká vláda bude povolovat jednodenní výlet na houby. Nejde o vtip, ale o praktický příklad toho, jak funguje novela zákona o ochraně přírody. Skupinka britských a českých mykologů, kteří vyrazí do Beskyd, musí prokázat, že na houby jdou ve veřejném zájmu. Jedině tak jim může Topolánkův kabinet vydat povolení.
Čtyřicítka Britů a jejich dva čeští průvodci plánují na letošní podzim - konkrétně od šestého do třináctého října - společné setkání v Česku. A kam jinam by měli vyrazit než na houby? Aby se naši nadšenci pochlubili, co v českých lesích roste, chtějí vstoupit do dvou národních přírodních rezervací v Beskydech. Mají před sebou ale nečekanou překážku - Topolánkovu vládu. "Cílem mezinárodního setkání je poznat mykoflóru charakteristických biotopů navštívených území a přispět k jejímu poznání, což lze kvalifikovat jako veřejný zájem," píše se ve zprávě, kterou má kabinet na stole.
Silnice a jezy. Anebo bažantnice a vyhlídky
Ministerstvo životního prostředí se vstupem do lokalit Razula a Salajka již předběžně souhlasilo, má ale několik podmínek. "Vstup je možný pouze v jednom dni v požadovaném termínu," jmenoval jednu z nich mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Mykologové také musí o své vycházce sepsat zprávu a v tištěné i elektronické podobě ji poslat státní Agentuře ochrany krajiny a přírody.
Že o každé žádosti o výjimku bude rozhodovat vláda, prošlo v roce 2004 do novely zákona o ochraně přírody. Ustanovení tam prosadil tehdejší poslanec za ČSSD Vlastimil Aubrecht. Předtím se o pravomoci dělil kraj a ministerstvo životního prostředí. Aubrecht svůj záměr tehdy odůvodňoval tím, aby ministerstvo životního prostředí nebylo ve výhodě proti ministerstvu průmyslu a problémy posuzoval nezávislý arbitr, tedy vláda. Aubrechtovi šlo zejména o zásadní projekty, jako jsou stavby dálnic přes chráněné krajinné oblasti či stavby jezů na Labi. Ve finále se ale kabinet musí zabývat i drobnostmi typu povolení vyhlídkových letů nad chráněnou oblastí, či zda si myslivci v této lokalitě mohou založit bažantnici.
Gandalovič: Je to formální hlasování
Naposledy z podobného soudku vláda posuzovala problém zvířecích koutků. Ministři museli přemýšlet o tom, zda je dobré, aby koutky se zvířaty například v zámeckých parcích mohly vybírat vstupné po celý rok.
Novela zákona o ochraně přírody se kvůli Aubrechtově vsuvce zatím nechystá. "Myslím, že tento systém je nastaven správně. Neubírá nám to čas, většinou jde o nekonfliktní věci, které formálním hlasováním potvrdíme," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Když ministři narazí na problém mezi jednotlivými resorty, zpravidla podle Gandaloviče sporný bod z jednání stáhnou a na úrovni ministerstev mezi sebou vyřeší.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková