Motejl kritizuje personální změny, jež chystá Vesecká

Domácí
6. 2. 2007 07:29
Ombudsman Otakar Motejl
Ombudsman Otakar Motejl

Ombudsman Otakar MotejlNejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se rozhodla, že pražského vrchního státního zástupce Jiřího Kulvejta nahradí bývalým vrchním státním zástupcem a nynějším státním zástupcem Liborem Grygárkem. Taková případná výměna se ale nelíbí veřejnému ochránci práv Otakaru Motejlovi, kterého znepokojuje Grygárkovo působení na prokuratuře před listopadem 1989. Píše o tom úterní Právo.

"Jsem velmi znepokojen," řekl Motejl listu. Zmínil "angažování pana Grygárka jako prokurátora v letech 1988 a 1989" a celé Grygárkovo působení na prokuratuře od roku 1985. "Jeho horlivost ho dovedla až k účasti na protizákonných akcích," upozornil Motejl, který před listopadem 1989 obhajoval disidenty.

Právo píše, že dokladem zmíněné horlivosti Grygárka má být například jeho údajná aktivní účast v represích proti zadrženým lidem při pražských demonstracích proti sovětské okupaci 21. srpna 1989, kdy tehdejší prokurátor Grygárek působil v tzv. realizační skupině Jesenice číslo 4. Mezi desítkami postižených demonstrantů byla v Grygárkově péči například manželka dnešního vicepremiéra Alexandra Vondry, píše Právo. Motejl Právu řekl, že o těchto skutečnostech ví. 

Podle Grygárka ale Motejl nemá přesné informace. "V roce 1989 jsem byl v té skupině s tím, že jsem ani nevyslýchal. Neprováděl jsem nic jiného, než že jsem prováděl kontrolu, co se tam dělalo nebo nedělalo. V důsledku té mé kontroly a údajné angažovanosti byl se mnou hned druhý den (22. 8. 1989) rozvázán pracovní poměr," řekl Grygárek. Upřesnil, že k uvedenému datu z prokuratury "odešel na vlastní žádost" na pražský magistrát. 

S výhradami Motejla se ztotožnila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Uvedla, že pod vedením Grygárka bylo vrchní státní zastupitelství zpolitizováno. Záměr Vesecké odvolat Kulvejta a nahradit ho Grygárkem považuje za důkaz, "že opět začíná politizace státního zastupitelství". 

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Právu sdělil, že o záměru Vesecké provést personální změny slyšel, ale oficiální návrh podán nebyl. Dále se k věci vyjadřovat nechtěl. Grygárek Právu řekl, že záležitost s jeho jmenováním není uzavřena. "To určitě není ve stadiu, kdy bych něco mohl potvrzovat nebo vyvracet. Takže se nebudu vyjadřovat," prohlásil.

Autor: ČTK

Foto: Jan Šilpoch

Další čtení

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Firma EDF ujišťuje, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ