Na pražskou motolskou nemocnici podala žalobu pacientka, která se v tomto zařízení nakazila stafylokokem. Šla na běžnou operaci, ale kvůli infekci v ráně měla komplikace další dva roky. Požaduje proto odškodnění 400 tisíc korun. Uvádí to středeční Mladá fronta Dnes.
Podle deníku jde patrně o první podobnou žalobu v Česku. Pokud by žena se svou žalobou uspěla, mohlo by to vyvolat další soudní procesy. Dokázat, že nemocnice udělala chybu, však podle právníka specializujícího se na zdravotnictví nebude jednoduché. V Motole jsou přesvědčeni, že nepochybili, řekl ředitel ústavu Miloslav Ludvík.
Statistiky dokazují, že ani na špičkových pracovištích nelze infekci úplně zabránit, a potvrzují to také lékaři. Nákaza zlatým stafylokokem patří mezi nejčastější infekce a nakazit se jí může každý. Zvláště lidé, kteří mají oslabenou imunitu. Bakterie je odolná i proti dezinfekci a nejvíce hrozí na odděleních, kde se podávají antibiotika. Ve světě se lidé kvůli stafylokokovi již úspěšně soudí.
Podle statistik, které si zdravotnická zařízení vedou, se infekcí nakazí asi desetina pacientů. Situace v Česku je obdobná jako v jiných srovnatelných státech. "Rozhodně nelze říct, že tam, kde pacient chytí stafylokoka, zanedbali lékaři péči nebo hygienu," řekl primář oddělení klinické mikrobiologie pražské Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák. Naopak v nemocnicích, kde léčí těžší případy, je riziko nákazy větší. Lidé, kteří se nakazili, musejí především dokázat, že jejich infekci zavinili lékaři nebo sestry.
Ilustrační foto: www.elprog.cz