Museli jsme Kavana brzdit, říká švédský novinář
28.02.2007 18:45 Exkluzivně
Exministr zahraničí byl tak ochotný nám pomoci, že jsme další zdroje nepotřebovali, uvádí v rozhovoru pro TÝDEN.CZ reportér Joachim Dyfermark, jenž se před Janem Kavanem vydával za agenta britské zbrojovky BAE. Reportáž, v níž Kavan připustil možnost ovlivnit českou policii, odvysílala švédská televize StV v úterý večer.
Proč vás napadlo kontaktovat právě Jana Kavana?
Nešlo pouze o něj. Spolu s kolegy z StV jsme sestavili seznam lidí, kteří by mohli o uplácení v kauze gripenů něco vědět. Některé z nich jsme kontaktovali dříve než Kavana.
Jak jste české politiky přesvědčili, aby vám důvěřovali?
Tvrdili jsme, že pracujeme pro soukromou průmyslovou rozvědku a zastupujeme zájmy našeho britského klienta. Zpočátku jméno nepadlo, ale z náznaků muselo být jasné, že máme na mysli BAE. Televize nás vybavila falešnými vizitkami a vznikl i web a tištěná prezentace naší – jinak pochopitelně neexistující – agentury ESID. Nejpodstatnější však bylo, že jsme se od zdrojů uvnitř BAE dozvěděli několik neveřejných informací. Ty nám později umožnily přesvědčit cílové osoby, že skutečně máme s BAE něco společného.
A to Kavanovi stačilo, aby se s vámi sešel?
Přesně tak. Setkali jsme se i s dalšími lidmi, ale po schůzce s Kavanem v pražském Hiltonu bylo jasné, že je pro naše účely ideální.
Z jakého hlediska?
Předně nebyl moc podezřívavý a se schůzkou ochotně souhlasil. Po pár minutách takové té běžné zdvořilostní konverzace jsme ho informovali, že našeho klienta v první řadě zajímá, jaké jsou možnosti v případě, že by česká policie zahájila vyšetřování. Jakmile jsme zmínili jméno Stevena Meada (šéf české pobočky BAE – pozn. redakce), Kavan se náhle rozmluvil v takové míře, že nás to zaskočilo. Napovídal nám tolik věcí a vypadal tak ochotně, že jsme ostatní cílové osoby nepotřebovali.
Dal vám exministr někdy najevo, že by mohl případné vyšetřování ovlivnit?
Řekl bych to jinak – ani jedinkrát nenaznačil, že by k tomu nebyl ochotný. On vskutku působil mimořádně vstřícně, až jsme se obávali, že začne sám konat. Během dvou měsíců vzájemné komunikace jsme mu snad čtyřikrát zdůraznili, aby nepodnikal žádné kroky, než k tomu dá souhlas náš klient. I přesto jsme později zjistili, že s některými přáteli probíral různé varianty případného postupu.
Můžete říct s kým?
Některé zdroje bohužel odtajnit nesmím, nezlobte se.
Mezi pražskou a londýnskou schůzkou uplynula řada týdnů. Nebáli jste se, že za takovou dobu si vaše „oběť“ může zjistit, že vaše agentura ve skutečnosti neexistuje?
Určitě by se to mohl dozvědět, ale zjevně nás už po první schůzce z ničeho nepodezíral.
Kavan si na váš postup stěžoval u švédských úřadů. Myslíte, že má šanci uspět?
Podívejte… Použití skryté kamery je podle mého názoru krajní prostředek a plně souhlasím s názorem, že ani novináři nesmějí mít možnost tento postup zneužívat. Ale v případě, kdy jde o státní zakázky, korupci politiků a ovlivňování policie, je myslím využití skryté kamery ospravedlnitelné.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.