Podezřelý v kauzách gangu kolem Davida Berdycha Norbert Köhler, kterému španělské soudy vyměřily za padělání kreditních karet sedm let vězení, si zřejmě zbývající část španělského trestu odpyká v České republice. Pražský městský soud totiž španělský rozsudek včetně trestu uznal. Učinil tak první krok nutný k přemístění Köhlera ze španělského do českého vězení. V Česku však devětadvacetiletému muži hrozí další přísný trest - jako obviněný figuruje v kauze pašování kokainu z Ekvádoru. Dnešní verdikt ještě není pravomocný.
"Je nepochybné, že Köhler ve Španělsku spáchal trestnou činnost jako člen organizované skupiny, která měla přesně rozdělené úkoly", řekla předsedkyně senátu Silvie Slepičková. Jednání Köhlera a jeho dvou českých kompliců ve Španělsku je podle ní trestné i v Česku. Lze je zde posuzovat jako trestné činy neoprávněné držení platební karty a krádež se sazbou dva roky až osm let. "Soud nemá důvod sedmiletý trest snižovat," zdůraznila. Köhler půjde do věznice s ostrahou, už příští rok v září však bude mít trest odpykán.
Köhler se po zmizení do ciziny vydával ve Španělsku za Michala Pinekera, pod tímto jménem jej tamní policisté v září 2001 zatkli. Skutečný Pineker je po nehodě upoután na invalidní vozík a v procesu s Berdychem a elitními detektivy byl v lednu nepravomocně odsouzen k desetiletému vězení.
Podle španělského rozsudku z června 2005 páchali Köhler s komplici ve zločinném spolčení trestnou činnost v oblasti Katalánska. V bankomatech nainstalovali do otvoru pro kreditní karty speciální čtecí zařízení, které kopírovalo údaje z magnetického proužku karet, jež tam klienti vkládali. Miniaturní kamerou připevněnou na bankomatu pak lidi snímali při zadávání PIN kódu. Získaná data zkopírovali na čisté kreditní karty, kterými peníze z cizích účtů sami vybírali. Způsobili tak škodu přes 4500 eur (asi 126 tisíc korun), kterou mají uhradit.
V rukou španělských policistů skončili Češi náhodou. Seděli v zaparkovaném voze a strážníci jim chtěli zkontrolovat doklady. Köhlerův komplic však auto nastartoval a snažil se ujet. Srazil přitom policejní motocykl. V podezřelém autě pak policie našla důkazy o jejich trestné činnosti, k níž se také přiznali. Ve vazbě Köhler pracoval a vzdělával se - absolvoval kursy zaměřené na počítače, na programování webových stránek, kurs španělštiny pro pokročilé, a dokonce se prý věnoval studiu práv.
"Přál bych si pracovat a žít ve vlasti a oženit se s přítelkyní," napsal později Köhler španělskému králi s tím, že by si chtěl trest odpykat v Česku. Tady mu za účast na pašování drog hrozí deset až patnáct let vězení.
Jméno Norberta Köhlera zaznělo v soudní síni již v září 2004 při projednávání vůbec první obžaloby na Berdycha a spol. kvůli únosům tří podnikatelů. V případě poškozeného Michala M. tehdy Berdych vypověděl, že dostal od jeho obchodního rivala nabídku, aby podnikatele se svými muži zastrašil. "Projevili jsme o ten obchod zájem," řekl Berdych. Jako zálohu dostali 200 tisíc korun, dalších 300 tisíc korun měli dostat po splnění zakázky. "(Norbert) Köhler měl ale jinou představu o formě výstrahy, tak jsem od toho šel pryč a dalších aktivit jsem se neúčastnil," tvrdil před dvěma a půl lety Berdych.
Únos Michala M. se odehrál v dubnu 2001. Podle obvinění se bývalý dopravní policista Jiří Železný vydával za policistu a prováděl fiktivní dopravní kontrolu v Praze 10. Když zastavil auto oběti a podnikatel z něj vystoupil, skončil Michal M. svázaný a s pytlem na hlavě na podlaze vozu únosců. Pak ho věznili v chatě u Mnichovic a chtěli pětimilionové výkupné. Když se pokusil o útěk, zkopali ho, tloukli a cvakali mu u hlavy pistolí. Po dvoudenním martyriu únosci muže vysadili kdesi v polích.
V dalším, rozsáhlém procesu s lidmi kolem Berdycha a elitních policistů byl o Köhlera také zájem, žalobci žádali Španělsko o zajištění jeho výslechu jako svědka. Köhler ze španělského vězení vzkázal, že nemá se zločiny Berdycha a spol. nic společného. "Nic nevím, nic jsem neudělal," tak lze podle soudce shrnout obsah Köhlerovy výpovědi ve Španělsku.
Jako podezřelý Köhler figuruje i v zatím poslední obžalobě Berdycha a dalších 25 lidí, kterou nedávno dostal městský soud. Údajně se v prosinci 2000 podílel na přepadení a únosu muže, od kterého pachatelé pod pohrůžkou fyzické likvidace násilně vymáhali peníze. Pineker tehdy podle obžaloby mimo jiné roztříštil údery gumovou palicí oběti prsty na noze.
V zahraničí jsou ještě dva další údajní členové Berdychova gangu - Tomáš Půta a Maroš Šulej, kteří byli dlouho stíháni jako muži na útěku. Loni byli na základě eurozatykače zadrženi v Irsku a v tamní vazbě čekají, zda budou vydáni do České republiky.
Foto: Tomáš Nosil