Plzeňští mykologové varují před houbami, které prodejci nabízejí podél silnic, zejména v pohraničních oblastech. Řada z nich nemá k prodeji potřebné oprávnění. Jejich zákazníci, většinou němečtí turisté, tak riskují, že jim prodají houby nekvalitní nebo dokonce jedovaté.
Osvědčení prodejcům hub vydává krajská hygienická stanice. Dostane je ale pouze člověk, který splní písemné i ústní zkoušky, podstoupí lékařskou prohlídku, má živnostenský list a zaplatí správní poplatek 500 korun.
"Během ústního testu se zjišťuje, zda od sebe žadatel houby rozezná, některé houby se totiž snadno zamění. V písemné části pak musí prokázat znalosti o tom, jak houby transportovat, jak je skladovat a jak postupovat při prodeji," uvedla Jaromíra Buzková z odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Plzni.
O "houbařský certifikát", platný deset let, je ale mezi houbaři malý zájem. Letos ho zatím získali v Plzeňském kraji pouze tři zájemci, loni ani jediný. Houbaře zřejmě odrazuje řada povinností, které kvůli jeho získání musejí podstoupit, dodala Buzková.
Plzeňský mykolog Svatopluk Holec je přesvědčen o tom, že lidé by měli houby kupovat jen od lidí, kteří mají znalosti. Nejde ale jen o to rozeznat houby jedlé od nejedlých. "Pokud se špatně skladují, například v igelitových sáčcích, mohou chytit plíseň a v takovém případě se i jedlou houbou může člověk otrávit," varoval Holec.
Buzková radí, aby lidé při koupi hub vždy chtěli od prodejce osvědčení. Houby by také měl vždy rozkrojit, aby bylo vidět, zda nejsou červivé, dodala.
Foto: Lucie Pařízková