Mzdy v automobilce Škoda Auto vzrostou skoro o šest procent

Domácí
13. 3. 2020 14:51
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Tarifní mzdy v automobilce Škoda Auto vzrostou od 1. dubna o 5,7 procenta, od 1. dubna 2021 se zvýší o další 2000 korun. Kolektivní vyjednávání v pátek odpoledne skončilo, nová kolektivní smlouva bude platit dva roky, tedy do 31. března 2021, píší zástupci firmy a odborů v dopise zaměstnancům.

Průměrná hrubá mzda zaměstnance, který je odměňován na základě tarifů, činila v roce 2018 ve společnosti 51.275 Kč. Zaměstnanci letos obdrží také rekordní jednorázový bonus 80.000 korun. Bonus zaměstnanci obdrží v květnu jako součást výplaty za duben.

"Automobilové odvětví se nachází ve velmi rychle postupující transformační fázi. Nejen v roce 2020, ale i v následujících letech budeme čelit vysokým nárokům a s plným nasazením budeme muset udržet pozici naší automobilky na trhu, ideálně ji pak ještě posílit," stojí v dopisu, který je podepsaný předsedou představenstva Bernhardem Maierem, odborovým předákem Jaroslavem Povšíkem a členem představenstva Bohdanem Wojnarem.

Podle odborářů vstoupila do letošního vyjednávání firma s návrhem na čtyřletou platnost smlouvy, odbory to ale odmítly a stanovily podmínky, za jakých budou akceptovat dvouletou smlouvu. Jednou z podmínek bylo právě zvýšení platů nejen letos, ale i v příštím roce.

Odbory byly od začátku odhodlány využít všech prostředků k dosažení svých cílů, nevylučovaly ani časově neomezenou stávku. Předchozí kolektivní vyjednávání skončilo loni na konci března. Zaměstnancům vzrostly tarifní mzdy s platností od 1. dubna 2019 o 2500 korun měsíčně. O rok dříve vzrostly tarify o 12 procent.

Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39.000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34.000 lidí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Černý Vít

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ