Přemnožená zvěř
Na divočáky i v noci. Stát dá lovcům miliony na noktovizory
21.01.2015 17:00 Původní zpráva
Na přemnožená divoká prasata, která způsobují zemědělcům ohromné škody na polích, budou moci lovci vyrazit i za tmy. Ministerstvo zemědělství nabízí peníze na pořízení přístrojů pro noční lov - noktovizorů.
Myslivci každý rok zastřelí desítky tisíc divokých prasat, i tak se populační exploze těchto zvířat stále nedaří zastavit. Ministerstvo zemědělství teď přichází s další možností, jak odstřelit ještě víc divočáků - chce dotovat nákup přístrojů na noční lov. A to až 20 miliony korun ročně. Návrh příslušného vládního nařízení je nyní v takzvaném vnějším připomínkovém řízení, v němž se k němu mohou vyjádřit další resorty nebo krajské úřady, které by peníze měly rozdělovat.
"Jsme si vědomi, že nákupy těchto zařízení samy o sobě nevyřeší problematiku škod způsobených prasetem divokým, ale umožní uživatelům honiteb, kteří prokáží jistou intenzitu lovu, usnadnit nákup těchto zařízení," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
Dodal, že ministerstvo má v popisu práce maximálně a všestranně podporovat zemědělskou prvovýrobu. "Jedním z limitujících faktorů jsou právě škody způsobené prasetem divokým na zemědělských kulturách," konstatoval Jordán.
Dotace nebude pro všechny
Ministerstvo počítá s tím, že se dotace nebude rozdělovat plošně. Nárok na ní budou mít jen lovci s honiteb, kde se ulovil určitý počet divočáků. Při výpočtu příspěvku vycházel úřad ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) z počtu více než 50 ulovených prasat. Jak vysoká bude částka na nákup jednoho noktovizoru, ministerstvo zatím nesdělilo.
"Konečná částka bude předmětem dalších diskusí. Rozhodně půjde pouze o příspěvek, nikoli o plnou částku na pořízení tohoto doplňku zbraně," poznamenal mluvčí resortu Jordán. Připomněl, že ministerstvo už nyní přispívá rovněž prostřednictvím krajských úřadů částkou 8 tisíc korun na pořízení odchytových zařízení na divoká prasata. Úřad rovněž prodloužil dobu, kdy je možné divočáky lovit.
Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha, který se ochranou lesů a přemnoženou zvěří zabývá dlouhodobě, hodnotí novou ministerskou dotaci na nákup noktovizorů opatrně. "Nejspíš to pomůže zvýšit odlov divočáků, ale nejsem si jistý, jestli to bude nějak významné," řekl TÝDNU Bláha.
Podle Bláhy by výrazněji pomohlo, kdyby se snížila minimální rozloha honitby, která v součanosti musí mít minimálně 500 hektarů. Vlastníci menších polí si totiž nemohou své pozemky "chránit" sami, ale pouze prostřednictvím honebních společenstev. "Nemají to ve vlastních rukách," konstatoval Bláha.
Ministerstvo zemědělství s takovým plánem v minulosti několikrát přišlo, ale nikdy ho nedotáhlo do konce. Kritici tvrdí, že by to přineslo přesně opačný efekt, protože malé honitby nikde v Evropě neumožňují racionální hospodaření se zvěří.
Státem placený lovec?
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že hodlá tlačit na uživatele honiteb, aby dodržovali normované stavy zvěře a plány lovu, které chce více kontrolovat. Jurečka připravuje novelu mysliveckého zákona, která by v tomto smyslu měla jasně definovat požadavky na správce a pronajímatele honiteb. Cílem je, aby se skutečně odlovilo tolik zvěře, kolik se posléze uvádí v dokumentech.
"Budeme požadovat, aby u černé zvěře a případně u některých druhů vysoké byla při kontrole lovu předložena nějaká nezaměnitelná část odloveného zvířete, například z čelisti," řekl TÝDNU ministr. Dodal, že přemýšlí rovněž o institutu placeného lovce, který by odlovil stanovený počet zvěře, pokud by všechna jiná opatření selhala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.