Senátorka Jana Juřenčáková a někteří starostové upozorňují na to, že miliardy z fondů EU možná do českých obcí nepřitečou. Obcím se totiž nedostávají peníze na vypracování projektů a spoluúčast, kterou je čerpání podmíněno. Řešení vidí tito zástupci menších obcí ve změně zákona o rozpočtovém určení daní, jehož projednávání vláda odložila.
„Z jedné koruny, kterou menší obce dostanou do rozpočtu, dokážeme udělat pětikorunu. Pokud ale tu korunu nedostaneme, přijde stát o částku pětkrát větší," upozorňuje Josef Bartoněk, starosta městysu Osvětimany. Podle něj obcím v posledních letech klesají rozpočty, velkou díru do nich udělalo například společné zdanění manželů, a reálné příjmy klesnou i kvůli inflaci.
Vláda zatím nerozhodla
Více peněz do obecních rozpočtů by měla přinést novela zákona o rozpočtovém určení daní, jejíž dvě varianty byly předloženy vládě: jedna přidává obcím do 5 tisíc obyvatel necelé tři miliardy korun na úkor větších měst (nikoli ovšem Prahy, Brna, Olomouce a Plzně), druhá počítá dokonce se zvýšením objemu prostředků pro tyto obce o téměř 4,5 miliardy (čtyři největší města by ovšem přišla o víc než tři miliardy).
Na pondělním jednání vlády se ale ministři na změně nedohodli, ačkoli ministerstvo financí ji podporuje. „Novela nemá zatím plnou koaliční podporu," vysvětlil postoj kabinetu premiér Mirek Topolánek. Vláda podle něj zvažuje i možnost, že by se zákon nyní neměnil a k novelizaci by došlo až se změnou daní a daňových výnosů v roce 2009.
Toho se ale bojovníci za práva malých obcí bojí. „Chystáme zateplení školy a opravu koupaliště. Opravu školy dokážeme financovat z prodeje bytového domu, ale pokud nedostaneme víc peněz z daní, koupaliště neopravíme," říká starosta Bartoněk.
Věra Kovářová, místostarostka obce Chýně ležící ve Středočeském kraji pár kilometrů od hranice Prahy, řeší nedostatek obecních peněz na evropské projekty dohodou s investorem. Přivaděč vody a čističku, dohromady asi za 53 milionů korun, tak bude muset vyprojektovat a financování zajistit firma, která je bude stavět. „Projekt na opravu a rozšíření školky, který by přišel asi na 30 milionů, ale bez státních peněz mít nebudeme," říká.
Nemusí pršet...
„Kdo chce moc, nemá občas nic," podotýká s nadsázkou k půtkám o rozpočtové určení daní náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Vačkář, podle něhož je otevření diskuse o rozpočtovém určení daní jakýmsi vypuštěním džina z láhve. „Při jednáních o penězích mají všichni určité zájmy, a je samozřejmě legitimní, že je hájí," dodává.
Ačkoli senátorka Juřenčáková a hnutí Smlouva obcí a měst proti daňové diskriminaci bojovali za změnu co nejštědřejší k malým obcím, nyní slevují. „Přijetí jakékoliv varianty by pro nás bylo přínosem a úspěchem," konstatuje Juřenčáková. Pokud se ovšem ministři do příštího týdne na změně nedohodnou, obce v příštím roce přidáno nedostanou.
Ilustrační foto: Jan Schejbal