Katedrála svatého Víta na Pražském hradě pojme maximálně tisíc lidí. To bude tak akorát stačit na Českou filharmonii, duchovní, státní návštěvy ze zahraničí a hosty, které na smuteční bohoslužbu pozve Havlova rodina a kancelář. Veřejnost se bude muset spokojit s velkými TV plátny na druhém nádvoří a na Hradčanském náměstí.
Pohřeb Václava Havla se uskuteční v pátek 23. 12. Smuteční bohoslužbu, která začne ve 12 hodin, bude sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka, se kterým se Havel seznámil ve vězení během minulého režimu. Z Písma svatého bude předčítat herec Josef Abrhám, kterého Havel obsadil do hlavní role svého prvního a zároveň posledního filmu Odcházení.
Pohřbu se vedle smutečních hostů pozvaných Havlovou rodinou a jeho kanceláří zúčastní i vysocí ústavní činitelé České republiky. Na poslední rozloučení s prvním českým prezidentem dorazí i prezidenti Francie, Německa, Rakouska, Polska či Slovenska. Účast slíbil zakladatel polské Solidarity, která se významným způsobem podílela na pádu komunistického režimu v Polsku, Lech Walesa. Přijedou i představitelé Evropské unie - předseda Evropské komise José Manuel Barroso a předseda Evropského parlamentu Jerzy Burzek.
Ze Spojených států přijede bývalý americký prezident Bill Clinton s manželkou, americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Havel Clintonovi kdysi při jeho návštěvě Prahy daroval saxofon, na který pak americký prezident zahrál v jazzovém klubu Reduta. S nimi by měla dorazit i bývalá ministryně zahraničí z Clintonovy vlády Madeleine Albrightová. Spekuluje se i o účasti amerického prezidenta Baracka Obamy, ta je ale podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ z americké ambasády nanejvýš nepravděpodobná.
Veřejnost bude moci obřad sledovat v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách, které budou umístěny na II. nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí.