Pořádný veletoč udělal během dvou let Milan Podolec. Nejprve jako externí poradce pomáhal městskému úřadu ve Špindlerově Mlýně připravit stavební uzávěru, která měla alespoň přibrzdit výstavbu apartmánů. Pak ale změnil dres: dal se do služeb investorů, kteří se nyní snaží dokument zpochybnit. Tvrdí, že jde proti zákonu.
Odborníci na korupci označují takové výměny jako syndrom otočných dveří. "Doporučili nám ho jako experta na stavební právo," vzpomíná bývalý starosta horského střediska Oldřich Šimek. "Bylo lepší ho mít na své straně. Měl opravdu dobrou pověst," dodal pro server TÝDEN.CZ. Nenapadlo ho ale pojistit si Podolce takzvanou konkurenční doložkou. Její existence by zamezila přeběhnutí k protistraně - investorům a stavebníkům, kteří v horském středisku plánují záplavu bytových domů.
Syndrom otočných dveří |
Termín používaný odborníky na korupci. Úředníci využijí informace, které získali třeba na ministerstvu v momentě, kdy je naverbuje soukromá společnost. Běžně se proto do smluv dává takzvaná konkurenční doložka - zamezuje po určitou dobu pracovat ve stejné oblasti. |
Střet zájmů?
Námitku, že se jedná o ukázkový střet zájmů, Milan Podolec důrazně odmítá. "Nezlobte se, ale žádné nadstandardní informace jsem k dispozici neměl," brání se. "Každý je mohl získat, pokud by o ně požádal. O střetu zájmu nemůže být řeč," tvrdí rezolutně.
Současní představitelé radnice ve Špindlerově Mlýně nechtěli přeběhnutí Podolce příliš komentovat. Nesměle však připouštějí, že bývalý poradce úřadu nadstandardních informací mohl využít. "Logicky se ta spekulace nabízí. Vždyť se na úřadu pohyboval několik let," opatrně uvedl místostarosta Petr Kraus.
Právník Podolec se podle všeho zodpovídat ze svého jednání nebude. Upozornění na střet zájmů proto zůstává pouze v rovině morální. "Právník se žádným kodexem řídit nemusí. U advokáta by byla situace jiná. Popisované jednání by mohlo být důvodem i ke kárné žalobě," uvedl pro server TÝDEN.CZ advokát Tomáš Sokol.
Proč podle Podolce není stavební uzávěra z roku 2004 platná? |
- rada obce podle zákona o obcích nemůže udělovat výjimky - uzávěra není omezena časově - chybí pod ní podpis místostarosty, jen podpis starosty nestačí |
Zásah soudů do sporu |
Nejvyšší správní soud zrušil v roce 2007 přísnější verzi městské stavební uzávěry z roku 2006. Současně však potvrdil platnost staršího omezení z roku 2004. |
Uzávěra vs. územní plán
Řádění investorů v největším českém lyžařském středisku šlo přitom prakticky předejít jediným dokumentem - územním plánem. Ten čtrnáct let starý neumí odolat současné módě rozlehlých bytových domů z betonu, které mimo sezonu zejí prázdnotou. "Existence aktuálního územního plánu by vše vyřešila. A navíc by se výrazně zmenšil tlak, který investoři na odbor výstavby ve Špindlerově Mlýně vyvíjejí," připustil místostarosta Petr Kraus.
Přitom současná lůžková kapacita přesahuje tu ze čtrnáct let starého územního plánu o tři sta procent. „Nový územní plán bude hotový zhruba do dvou let," řekl serveru TÝDEN.CZ šéf odboru výstavby v horském středisku František Valeš.
Ve sporu investorů a městského úřadu ve Špindlerově Mlýně však obvinění z korupce padá i na druhou stranu. Odpůrci stavební uzávěry hlasitě kritizují především to, že rada města má právo udělit výjimku - ačkoli je zastupitelé zatrhli - a stavitele do zakázané oblasti pustit.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková