Nejvíce Čechů na lyže vyráží v období jarních prázdnin, letos by jich mělo být 57 procent. Na sjezdovkách proto teď hrozí zvýšené nebezpečí úrazu. K nejčastějším zraněním patří zlomeniny dolních končetin nebo přetržené vazy. Vyplývá to z průzkumu ERV Evropské pojišťovny mezi asi 1000 respondenty.
Úraz na horách podle něj někdy utrpěla přibližně čtvrtina dotázaných. Zranění druhé osobě už způsobily asi dvě procenta českých lyžařů, na svahu byly svědkem něčí nehody zhruba dvě pětiny respondentů. Při jízdě na snowboardu si Češi nejčastěji zraní paži, při lyžování koleno. K nejzávažnějším nehodám patří srážka dvou lyžařů, za kterou většinou může nepřiměřená rychlost, stojí v průzkumu. "Pokud k něčemu takovému dojde, musí viník uhradit i škody na zdraví poškozeného, náklady na jeho léčení a rehabilitaci, transport či ušlý zisk, bolestné nebo právníky," řekl mluvčí ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.
Ne všichni lyžaři se dostatečně chrání, zjistil průzkum. Z dospělých si na svahu helmu nasadí sedm z deseti respondentů, chránič páteře každý desátý. U dětí je situace lepší, helmu jich na lyžích nosí 98 procent, chránič páteře asi čtvrtina.
"Zraněný má pouze nárok na péči v rozsahu, která je v daném státě hrazena z veřejných peněz, jen v málokterém je zcela bezplatná. Například v Rakousku se doplácí více než čtyři eura (více než 95 Kč) za každou položku na lékařském receptu. Na Slovensku je poplatek u lékaře a téměř v každé zemi hradí pacient spoluúčast při pobytu v nemocnici. V Německu jde například o deset eur (asi 237 Kč) denně," uvedl Divoký.
Na českých horách jsou lyžařské podmínky podle provozovatelů skiareálů stále dobré, i když kvůli teplejšímu počasí a uplynulému deštivému víkendu sníh místy roztál.