Na řadě míst v jižních Čechách naměřili největší mráz letošní zimy, třeba na šumavské Horské Kvildě to bylo minus 30,7 stupně Celsia. Absolutní rekord minimální teploty v jižních Čechách a zároveň i v Česku je z 11. února 1929, a to minus 42,2°Celsia.
Známý lovec mrazu Antonín Vojvodík zjistil v poledne v měřicí stanici pod Jezerní slatí u Kvildy mráz ještě větší než jeho profesionální kolegové, a to minus 34,3 stupně Celsia. "Je tady modro, zasněženo, jiskří sníh, prostě zimní pohádka," uvedl, když mířil na lyžích od měřicí stanice u Kvildy k dalším. Na Šumavě sleduje změny počasí přes 30 let, s českobudějovickými profesionálními meteorology začal oficiálně spolupracovat v roce 1989.
Významnější mrazy byly podle něj tuto zimu ještě 20. prosince, kdy bylo minus 28,7 stupně Celsia, 5. ledna pak klesla teplota v jihočeské části Šumavy k minus 28,7 stupně. Průběh této zimy je podle Vojvodíka zajímavý. V říjnu napadalo plno sněhu, byly až dvacetistupňové mrazy a vypadalo to, že začala zima. Listopad byl ale abnormálně teplý a od půlky prosince je normální zima.
ČTĚTE TAKÉ: Rekordní mráz nekončí, přidá se silné sněžení
Mráz přichází ze Sibiře. Teploty klesly pod 20 stupňů
Mrazy podle něj většinou vrcholí ve druhé polovině ledna, někdy také mezi Vánocemi a silvestrem. "Vyhráno není ani v březnu. Tady pod Jezerní slatí dosahovaly teploty celý týden v březnu 1987 minus 35 až minus 38 stupňů Celsia," připomněl.
Podle klimatoložky Miloslavy Starostové jsou v průměru nejnižší teploty v lednu, ale extrémní minimální teploty jsou typické jak pro leden, tak i pro únor. "Ve výhledu na únor je nadále zimní počasí, kdy při vyjasnění a bezvětří mohou nastat opět velmi nízké teploty," upozornila. Českobudějovický ČHMÚ má celkem 28 stanic, které měří teplotu, z toho jsou čtyři profesionální, ostatní dobrovolnické.
Foto: ČTK