Pražský hrad
Na Leopoldovu kašnu se vrátil orel Svaté říše římské

11.07.2020 12:00

Na vrchol Leopoldovy kašny na druhém nádvoří Pražského hradu se vrátil orel Svaté říše římské doplněný znakem Českého království. Má připomínat, že Pražský hrad býval centrem Svaté říše římské. Kopie vznikala v letech 2019 a 2020. V pátek to uvedl ředitel odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky Petr Kroupa.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

doufam,ze se soudruh novotny necha zvolit starostou hradcan a orla zase strhne dolu.

0 hlasů

V té době* v SŘŘ měl titul krále (rex Romanorum) jen císař nebo jeho designovaný následovník.

Nicméně, Friedrich III., kurfiřt Braniborska a vévoda Pruska (tj. té části která nebyla pod králem Polska), ten si vyjednal s Leopoldem I. uznání titulu "král Pruska" (byť Pruské vévodství nebylo součástí říše).

A tím roku 1701 vzniklo Pruské království, které poněkud částečně bylo v říši, ale částečně i ne (poněkud navazující na to kdy například Albrecht I. neměl moc problém s říšskou klatbou let 1532/34 jak byl panovníkem mimo říši).

Celkově jistě mnoho zajímavostí, které se v dějinách dá nalézt. Ale zároveň zřejmě stojí i za to poukázat, že
Hohenzollerové byli k Prusům (a Sorbům a Kašubům) poněkud jak Habsburkové k Čechům (a Slovákům, atd.). Což tenkrát nebylo neobvyklé, že panovník ne nutně z místního lidu, a například během první světové války, císař (druhé) říše, král Británie a car Ruska, ti byli docela příbuzní mezi sebou. Ale pro obyčejný lid se to celé komplikovalo ještě více, když pangermanistický výklad tvrdil, že "Habsburkové a Hohenzollerové přece Němci, a proto je všechno co kdysi jejích državy Německého národa, do kterého však nezahrnuto mnoho obyvatel", neboli celá ta věc ohledně počátku expanze té "třetí říše" a i holokaustu.

A já bych rád poukázal, že se vidím národnostně jako Prus. To, že mateřština Němčina, to v nápodobném kontextu jak je například Francouzština oficiálním jazykem Senegálu (důsledkem koloniální říše) - přičemž by asi sotva kdo tvrdil, že taková skutečnost dělá ze Senegálců Francouze, a sami by se takové definici zřejmě vzpírali pokud to znamená, že jejích osud je v rukou například Le Pen anebo nějaké měšťacké většiny.

A v takovém duch já mluvím o tom proč jsem pro znovuustanovení Pruské státu, aby se mohly konat řádné volby Pruské parlamentu, které si v rámci sebeurčení samo řekne zda se chce být v takové či oné říši, místo celého toho, že tak rozhodla nějaká NSDAP beze skutečného souhlasu Pruských občanů.

*
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/HRR_1648.png

0 hlasů

souhlas.prusaci jsou puvodne polabsti Slovane,kteri akorat mluvi nemecky.jako luzicti srbove,kteri jsou zapadni Slovane.ted se jeste omluvte za vrazdu posledniho slavnikovce sv.vojtecha/adalberta a je vsechno v poradku.

0 hlasů

oprava...pobaltsti Slovane...

0 hlasů

a za ukradeni slezska.

0 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.